تقویت سیستم ایمنی بدن با داشتن مزاج های متعادل

تقویت سیستم ایمنی بدن با داشتن مزاج های متعادل

تقویت سیستم ایمنی بدن با داشتن مزاج های متعادل

 

اولین قدم در طب سنتی تشخیص مزاج است که افراد با مزاج های مختلف دارای سبک زندگی متفاوت هستند.

 سیستم ایمنی بدن وقتی قوی می‌شود که مزاج متعادل باشد و برای رسیدن به آن باید سبک زندگی افراد متناسب با مزاج آن ها باشد.

سبک زندگی متناسب با مزاج شامل خوردنی‌ها و نوشیدنی‌های متناسب با مزاج، خواب و بیداری، حالات و رخداد‌های روحی و روانی (استرس، غم و ...)، ورزش متعادل متناسب با مزاج، مناسب بودن هوا و محیط پیرامونی، و تنظیم ورودی‌ها و دفعیات بدن همه عواملی هستند که متناسب بودن آنها با مزاج فرد باعث می شود که فرد سیستم ایمنی قوی‌ای به دست آورد..

 تصحیح شیوه زندگی و پذیرفتن مزاج شخصی به عنوان یک اصل ضروری کاهش احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های مرتبط با ضعف سیستم ایمنی، بیماری‌های ویروسی، سرطان‌ها و...را به دنبال دارد.

حالا میخوایم به گفتن چند تا نکته بپردازیم که افراد با مزاج های مختلف باید آن ها را رعایت کنند:

- علایم سرماخوردگی در افراد با مزاج گرم و سرد متفاوت است؛ در مزاج گرم، شخص بیشتر علائمی مثل تب بالا، خلط ته حلق زرد سوزاننده و روان، آبریزش بینی روان و سوزاننده را تجربه می‌کند، اما در مزاج سرد، تب خفیف‌تر، خلط ته حلق و ترشحات سفید سبز سفت و چسبنده بوده، بدن درد بیشتر و علایم سوزش و خارش کمتر از مزاج گرم است.

- اگر فرد گرم مزاج آلرژی داشته باشد، پرهیز از مصرف سس‌های تند و مواد محرک و همچنین مصرف غذا‌های ساده، آبپز و نوشیدن آبمیوه‌های با طبع خنک (پرتقال، لیمو شیرین، هندوانه و ...) توصیه می‌شود و در فرد سرد مزاج در کنار پرهیز از سردی‌جات و موارد ترش آبکی، مصرف غذا‌های کم حجم و پرانرژی تجویز می‌شود.

- بعضی اوقات ترشحات بعد از سرماخوردگی داخل بدن باقی‌مانده و عفونی می‌شود؛ این ترشحات خشک شده و به صورت مواد زائد در مجاری هوایی و خون باقی می‌ماند و سیستم ایمنی بدن را تحریک به سرفه می‌کند و حتی ممکن است باعث بروز آسم شود؛ در طب سنتی ایرانی برای درمان این حالت، ماساژ دادن با برخی روغن‌ها مثل روغن بابونه روی ناحیه قفسه سینه یا گلو، استفاده از بخور برخی گیاهان دارویی همچون بابونه و آویشن و پرهیز غذایی بر اساس مزاج انجام می‌شود.

- بعضی از گیاهان برای هر نوع مزاجی تأثیر مثبت دارند و به طور کلی گیاهان با مزاج گرم، سیستم تنفسی را تسکین می‌دهند و بلغم و رطوبت جمع شده را خارج کرده و خلط آور هستند و مجاری هوایی را باز می‌کنند؛ مثلاً آویشن در درمان سرفه مفید است؛ بابونه و اکالیپتوس نیز جزء این دسته از گیاهان هستند.

عمل حجامت به پاکسازی خون، خون‌سازی و تقویت سیستم انعقاد خون در بدن کمک می‌کند و همچنین در تقویت سیستم ایمنی بدن نیز مؤثر است. لازم به ذکر است که حجامت فقط در افراد با مزاج گرم و با تجویز پزشک باید انجام شود.

غذاهایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند:

 - غذاهایی مانند حلیم که با بلغور گندم و استخوان تهیه شده باشد.

 - فرنی تهیه شده از آرد برنج عنبربو که یک نوع برنج از جنوب ایران است(استفاده از برنج عنبر بو بر خون سازی بدن نیز تاثیر گذار است)

- استفاده از فرنی شیربرنج و سوپ جویی که با بلغور جوی دوسر پخته شده باشد در مهار درد استخوانی موثر است.

 

دمنوش های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

دمنوش های تقویت کننده سیستم ایمنی

 دمنوش نعناع:

برای تهیه آن یک یا دو قاشق نعنا را در یک لیوان آب بریزید و روی آن را با آب جوش پر کنید؛ پس از ۵ دقیقه آن را با نبات مصرف کنید (دمنوش نعنا در فصل زمستان و برای افرادی که دچار استخوان درد یا اختلالات گوارشی شده‌اند مفید است؛ به خصوص اگر نیم ساعت قبل از غذا میل کنید می‌تواند اثر بخشی خوبی داشته باشد)

دمنوش زنجبیل:

دمنوش زنجبیل را می‌توان به تنهایی یا همراه چایی استفاده کرد به این صورت که یک تا دو گرم زنجبیل خشک یا مقداری از گیاه تازه آن را در یک لیوان آب جوش یا چای ریخته و روزی دو تا سه بار میل ‌شود. با توجه به اینکه زنجبیل در طب سنتی از درجه سه گرمی بر خوردار است، مصرف زیاد و بی‌رویه آن می‌تواند ایجاد بی خوابی، ضایعات پوستی، خارش و عوارض عصبی مانند بی قراری، تحریک پذیری، زودخشمی و عدم تحمل به خصوص در افراد گرم مزاج شود بنابراین؛ مصرف دائم و زیاد آن خصوصا در گرم مراجان توصیه نمی‌شود.

دمنوش زنجبیل برای تقویت سیستم ایمنی

دمنوش هل:

هل از داروهای خوش عطر بو بوده و دهان را نیز خوشبو می‌کند همچنین دمنوش آن برای تقویت سیستم ایمنی مفید است. هل برای تقویت کبد، معده و افزایش اشتها و تکرر ادرار ناشی از سردی سیستم ادراری به خصوص برای سالمندان اثر خوبی دارد. یک تا دو عدد هل سبز را می‌توان داخل یک قوری کوچک دم کرده روزی سه تا چهار بار به تنهایی استفاده کرده یا همراه چایی میل شود.

دمنوش گل میخک:

  دو عدد از گل میخک را می‌توان در یک فنجان آب جوش دم کرده و به همراه کمی شکر استفاده کرد.

دمنوش عسل لیمو:

 یک قاشق غذاخوری عسل را می‌توان داخل یک لیوان آب گرم ریخته و حدود یک قاشق چایخوری یا کمتر آب لیمو ترش ترجیحا تازه به آن اضافه کرده و روزی یک تا دو بار خصوصا صبح ناشتا میل کرد.

دمنوش عسل لیمو برای تقویت سیستم ایمنی بدن

دمنوش گل ختمی:

 گل ختمی از گیاهانی است که طبع سرد دارد. حدود یک تا دو عدد گل آن را داخل یک لیوان آب جوش ریخته و با کمی نبات یا شکر استفاده  کنید.

دمنوش از گل خشک پنیرک:

 یک قاشق مرباخوری از گل خشک پنیرک را داخل یک لیوان آب جوش ریخته و پس از دم کشیدن آن را صاف کرده و کمی شکر به آن اضافه کنید یا همین مقدار را داخل قوری دم کرده و به صورت دمنوش میل کنید  تا با افزایش توان سیستم ایمنی بدن، افراد را در مقابل عوامل بیماری‌زا و خصوصا ویروس کرونا محافظت کند.

دمنوش هلیه سیاه:

هلیله سیاه میوه درختی است که در هند می‌روید و برای تقویت سیستم ایمنی و همچنین تقویت معده و اعصاب و سیاه شدن موی سر و درمان آکنه و جوش کاربرد دارد. یک قاشق چایخوری پودر آن را داخل یک کاسه کوچک ماست ریخته و یا داخل کپسول‌های ژلاتینی ریخته و روزی یک تا دو عدد کپسول شب‌ها قبل از خواب میل شود.

 

یکی از مهمترین فاکتورها در ارتقا سیستم ایمنی بدن تنظیم ساعت خواب و بیداری است

 ارتقا سیستم ایمنی بدن تنظیم ساعت خواب و بیداری

 

تنها زمانی که خواب عمیق می‌شود ارگان‌های مختلف بدن خود را بازسازی و تنظیم می‌کنند.

حدود ساعت ۱۱ شب تا چهار صبح برخی هورمون‌هایی که برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند در خواب ترشح می‌شوند و اگر فردی در این ساعات بیدار باشد، قطعا این هورمون‌ها نمی‌توانند به طور مناسب در بدن ترشح شوند.

با سردتر و خشک شدن هوا طب ایرانی و دانشگاهی توصیه‌های کاربردی با این هدف که در این فصول چه بخوریم و چه نخوریم و باید از رژیم‌های خاصی در این فصول استفاده کنیم.

 

چند نکته درمورد مصرف خوراکی ها برای انواع مزاج ها:

نکته اول:

پرهیز از مصرف غذاهای ترش، شور، پر ادویه، تند، سرخ کردنی‌ها، فست فودها را مورد تاکید قرار داد و استفاده از غذاهایی آبکی مثل سوپ، آش و یا نخود آب را برای فصل پاییز گزینه بسیار مناسبی است. این غذاها می‌توانند علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، در زمان بیماری نیز طول درمان را کاهش دهند.

نکته دوم:

مبتلایان به یبوست نسبت به سایرین بیشتر مستعد ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی هستند، یبوست موجب می‌شود تا انباشت مواد زائد در بدن فرد بیشتر شود؛ چرا که بدن را با انباشت و تجمع  مواد زائد روبرو می‌کند. به طور معمول دفع ادرار، مدفوع و یا تعریق، راه‌های خروج و تجمع مواد زائد در بدن هستند که باید با رعایت اصول تغذیه‌ای این مواد از بدن خارج شوند.

نکته سوم:

 دفع گوارشی، ادرار، تعریق و دفع ترشحات مخاطی به‌ترتیب به پاکسازی گوارشی، خون و اعضاء کمک می‌کنند، : اگر دفعی بیش از حد نیاز چون اسهال، تکرر زیاد ادرار و تعریق زیاد باشد یا به‌عکس کاهش دفع در یبوست‌ها و احتباس ادرار و عدم‌ دفع عرق صورت گیرد، تعادل مواد بدن به‌هم می‌خورد و کسالت و بیماری رخ می‌دهد.

نکته چهارم:

خاکشیر به عنوان یک ملین آرام شناخته می‌شود، گفت: مصرف خاکشیر ضمن افزایش حرکات روده به پیشگیری و درمان یبوست کمک می‌کند. شربت خاکشیر در صورتی که با آب گرم تهیه شود به درمان یبوست کمک می کند و در طب سنتی از خاکشیر برای پاکسازی روده‌ها و درمان اسهال استفاده می‌شود. همچنین مصرف خاکشیر به صورت ناشتا و با آب گرم می‌تواند راهکار موثری برای رفع یبوست باشد.

نکته پنجم:

 انجیر یکی دیگر از گزینه‌های کمک به رفع یبوست است ، می‌توانید انجیر خشک را یک شب قبل در آب خیس کنید و صبح ناشتا همراه با آبی که در آن خیسانده شده میل و یا قبل از هر وعده غذایی دو عدد انجیر استفاده کنید.

نکته ششم:

هوای سرد یکی از مهمترین عوامل ابتلا به عفونت‌های ویروسی است، نباید سر و صورت، بینی و سینوس‌ها را در معرض باد سرد قرار دهیم و در زمستان با پوشاندن این نواحی احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی را به میزان قابل توجهی کم کنیم.

نکته هفتم:

 اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن خصوصا در دوران بحران کرونا با مصرف روزانه  آب سیب شیرین، شیربادام، حریره بادام، دمنوش عناب و شربت آب و عسل می‌تواند به میزان قابل توجهی به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک کند.

 

تقویت سیستم ایمنی در مقابل کرونا

در فاز اول و حاد این بیماری که معمولا با تب و بدن درد و حال عمومی وخیم روبروست، استراحت حرف اول را می زند. بنابراین باید مبتلایان به این موضوع توجه داشته باشند که با استراحت کافی و مصرف مایعات فراوان می‌توانند به میزان قابل توجهی به مهار بیماری کمک کنند.

 پرهیز از مصرف دم نوش‌هایی با مزاج گرم همانند زنجبیل و آویشن و استفاده از دم نوش عناب، گل ختمی، لعاب به دانه و نشاسته  برای بهبود روند بیماری موثر هستند.

مصرف آب سیب و لیموشیرین و پرهیز از استفاده از آب میوه‌های ترش یکی دیگر از توصیه ها برای تسریع روند بیماری کرونا بود.

پاشویه با گیاه پنیرک و یا آبی که در آن کاهو خیسانده شده، مصرف استامینوفن و مایعات فراوان را برای کاهش تب در مبتلایان به کرونا و آنفولانزا ضروری است.

گرم کردن بدن در فاز دوم بیماری و زمانیکه بیماری کمی کنترل شده یکی دیگر از توصیه‌های طب سنتی است. قدم زدن آهسته، شروع فعالیت‌های محدود فیزیکی، استفاده از دم نوش عناب، شربت آب و عسل، لعاب به دانه می‌توانند به میزان قابل توجهی روند بهبودی را سریع تر کنند.

خواص شگفت‌انگیر شیر و زردچوبه : این نوشیدنی می‌تواند علاوه بر افزایش سطح ایمنی بدن اثرات التیام بخشی نیز داشته باشد.

مصرف دم نوش بابونه برای دردهای استخوانی شدید و دمنوش گل گاو زبان شیرین را نیز برای ایجاد رفع اضطراب و کاهش دردهای عضلانی موثر دانست.

استفاده از روغن‌هایی همانند بابونه و روغن زیتون  تسکین دهنده های موثری هستند.

نظرات 5

ارسال نظرات

مشترک شدن در خبرنامه

برای اطلاع از تازه های دنیای داروهای گیاهی در خبرنامه سایت مشترک شوید.