حجامت

حجامت در طب سنتی:

حجامت نیز هم چون زالو درمانی یک روشی درمانی باستانی است، که در طیف وسیعی از معالجه بیماری های مختلف  مورد استفاده قرار می گیرد.

طبق گفته برخی از اطبا طب سنتی، حجامت قرار است بهبودی را بهبود بخشد. این جمله در واقع نقطه رواج طب سنتی در جهان بود.

 

ممکن است عده ای حجامت درمانی را در حال حاضر مرسوم بدانند، اما حجامت علمی است، که با فرهنگ درمان و پزشکی مصر، چین و منطقه خاورمیانه عجین شده است.یکی از قدیمی ترین کتاب های درسی پزشکی جهان، Ebers Papyrus ، توضیح می دهد که چگونه مصریان باستان از حجامت درمانی استفاده می کردند.

حجامت نه تنها بخشی از تاریخ درمان پزشکی خاورمیانه است، بلکه اساس تشکیل دهنده طب سنتی جهان است. حجامت در گذشته در کشور هایی نظیر ایران، هند، یونان، مصر ... به منظور درمان بیماری های مختلف استفاده می شد. این علم پس از مدتی از شرق به سمت غرب رواج یافت تا جایی که بسیاری از مردم اروپایی و افراد ساکن ایالت متحده آمریکا از حجامت به منظور تسکین درد های مختلف استفاده می کردند.

 

 

حجامت شامل دو نوع اصلی

حجامت خشک:حجامت خشک پوست را بدون ایجاد چراغ به داخل فنجان می کشد.

حجامت مرطوب: در حجامت مرطوب پوست خنک می شود، به طوری که خون به داخل فنجان کشیده می شود. تحقیقات نشان می دهد که حجامت مرطوب بهتر از درمان حجامت خشک است، زیرا حجامت مرطوب قادر به از بین بردن مواد پاتولوژیک  و ترمیم فیزیولوژی طبیعی است.

 

حجامت درمانی

در طی هر دو نوع حجامت، پزشک طب سنتی ماده قابل اشتعال مانند الکل و یا کاغذ را در یک فنجان قرار داده و آن را آتش می زند. با بیرون رفتن آتش، او جام را وارونه بر روی پوست شما قرار می دهد.

 

با سرد شدن هوا درون فنجان، خلاء ایجاد می شود. این عمل باعث می شود با گسترش عروق خونی در محل مربوطه  پوست شخص قرمز شود. فنجان معمولا تا 3 دقیقه در محل باقی مانده است.

 

در نسخه مدرن تر از حجامت، درمانگر از پمپ پلاستیکی به جای آتش استفاده می کند، تا داخل فنجان مخصوص خلاء ایجاد شود. گاهی اوقات درمانگران به منظور اثر بیشتر حجامت از ماساژ درمانی  و فنجان های سیلیکونی استفاده می کنند.

 

در حجامت مرطوب درمانگر با گذاشتن یک فنجان در محل مربوطه برای حدود 3 دقیقه مکش خفیف ایجاد می کند. سپس لیوان را برداشته و از یک تیغ کوچک  برای ایجاد بریدگی های سبک و ریز روی پوست شخص استفاده می کند. در مرحله بعد، مکش دوم آغاز می شود تا مقدار کمی خون خارج شود.

 

 

حجامت روش درمانی ساده به منظور جلوگیری از آسیب های جدی بدن است. عمل حجامت در تسکین درد و درمان درد های مرتبط با بیماری بسیار موثر است، بنابراین می توان گفت حجامت پتانسیل بالابردن کیفیت زندگی را دارد.

هر جلسه حجامت حدود 20 دقیقه طول می کشد و می تواند در 5 مرحله انجام شود.

جنس فنجان حجامت

 

مرحله اول: شامل مکش اولیه است. در این مرحله، پزشک طب سنتی یا درمانگر نقاط یا نواحی اختصاصی حجامت را ضد عفونی می کند. یک فنجان با اندازه مناسب در محل انتخاب شده قرار داده می شود و درمانگر هوا را به همراه شعله به وسیله مکش برقی یا مکش دستی محبوس می کند، سپس فنجان را روی پوست قرار داده و به مدت 3 تا 5 دقیقه صبر می کند.

 

 مرحله دوم: این مرحله به کمک تیغ جراحی پیش می رود. برش های سطحی با استفاده از تیغ جراحی یا با سوزن بر روی پوست ایجاد می شود.

 

مرحله سوم: دوباره مکش و خونریزی به کمک فنجان به مدت 3 الی 5 دقیقه انجام می گیرد.

 

مرحله چهارم: زمان برداشتن فنجان است.

 

مرحله پنجم: شامل پانسمان منطقه پس از تمیز کردن با ضد عفونی کننده پوست است. علاوه بر این، اندازه های مناسب از نوارهای چسب در قسمت مربوطه قرار می گیرد.

 

هر نقطه حجامت شده ممکن است، مسئول تغییرات خاصی در سطح سلول های بدن، بافت ها یا اندام باشد. حجامت می تواند وابسته به تشخیص پزشک و محل مربوطه هورمون های بدن را تقویت یا سرکوب کند، ایمنی بدن را افزایش دهد، بدن را از مواد مضر و سموم پاک کند و یا باعث کاهش درد شود.

 

فنجان حجامت ممکن است از جنس چوب بامبو، سیلیکون، شیشه، سفال، آهن و ... باشد.مطالعات دقیق در مورد مکانیسم های حجامت درمانی نشان می دهد که جنس و مشخصات کاپ حجامت نقش موثری بر کارایی و کاهش ریسک حجامت دارد.

فنجان های حجامت بیشتر در قسمت پشت، معده، بازوها و پاها قرار می گیرند. در تمام مراحل، فنجان پوست را به سمت بالا به شکل گرد می کند.

معمولا فنجان ها برای چند دقیقه روی پوست باقی می مانند. بسته به شرایط و تشخیص پزشک، می توان هم زمان چندین فنجان روی پوست قرار داد.

 

فواید حجامت:

 

حجامت در درمان بیماری های کمر و گردن، بیماری های پوستی مانند آکنه و کهیر، کاهش کلسترول خون، میگرن، آرتروز زانو و زانو درد، بهبود عملکرد سیستم ایمنی، رشد مو و جلوگیری از ریزش مو، مشکلات گوارشی و ... بسیار موثر است.   

 

از دیدگاه علم بیولوژی و بیولوژیستان، هنوز مشخص نیست که چگونگی استفاده از مکش و کشیدن خون از نواحی زیر پوست، تمام این فواید فوق را ارائه می دهد.

اما طبق یک بررسی در سال های اخیر حجامت می تواند مقاومت بدن را افزایش دهد، تعادل بین نیروهای مثبت و منفی را بازگرداند، فاکتورهای ایجاد کننده بیماری را از بین برد و باعث بهبود عملکرد گردش خون شود.

 

فواید حجامت درمانی

زمان حجامت:

بهترین زمان فصل بهار و در روزهای فرد است و حجامت را در روزهای چهارشنبه و جمعه خوب نمیدانند.البته بهترین زمان را پزشک بعد از تشخیص و ویزیت به مراجعه کننده اطلاع میدهد.

زمان حجامت یکی از عوامل مهم در گرفتن یک نتیجه ی عالی از این درمان است.برای مشخص شدن بهترین زمان حجامت برای درمان بیماری خود، حتما با پزشک متخصص طب سنتی در این زمینه مشورت کنید تا بعد از ویزیت بهترین زمان آن و نقاطی که باید رویآن حجامت انجام دهید را برای شما توضیح دهید.

همانطور که گفتیم بهترین روزها، روزهای فرد است و بهترین فصل، قصل بهار است و بعد از آن فصل پاییز، که در این مورد پزشک بهترین توصیه را به شما خواهد گفت.

عوارض حجامت:

اگر چه به ندرت در برخی از افراد پس از حجامت عفونت دیده شده، اما اکثر کارشناسان و پزشکان طب سنتی معتقدند که حجامت تا زمانی که فرد تحت درمان است، امری بی خطر می باشد. تنها عارضه بزرگ در حجامت را می توان تغییر رنگ پوست محل حجامت شده یا ایجاد هاله های تیره رنگ دانست. البته جای نگرانی نیست،این لکه ها در طول چند روز از بین خواهند رفت. کبودی های حاصل از حجامت ممکن است صورتی، قرمز یا گاهی بنفش یا قهوه ای تیره باشند. کبودی به طور معمول طی دو هفته از بین می رود. گاهی ممکن است شخص متوجه تغییراتی در سطح پوست شود.

نکات مهمی که باید پس از حجامت رعایت کرد

1- مراقبت از خود

2- گرم نگهداشتن بدن یا تعادل دما

3- پوشاندن محل حجامت شده

4- نوشیدن فراوان آب

5- خوردن غذا های سالم و پرهیز از فست فود ها

6- پرهیز سه روزه از شنا و استحمام پس از حجامت 

 

نکته مهم: افراد مبتلا به آسیب های پوستی، سرطان فعال، بیماران هموفیلی و افراد زیر 18 سال بهتر است از حجامت استفاده نکنند.

حجامت در برخی افراد بلغمی هم توصیه نمیشود که آن هم بستگی به نظر پزشک دارد.

حجامت ریه:

حجامت ریه روشی آسان و تضمینی برای پاک سازی ریه ها با تغییر موقعیت است. این امر اجازه می دهد تا مخاط و آلودگی های موجود در ریه  تخلیه شده و از بدن خارج شود.حجامت ریه می تواند یک روش مهم و کاربردی برای جلوگیری از بیماری ذات الریه و سرماخوردگی های مزمن باشد. به عنوان مثال، به محض اینکه در شخصی علائم اولیه سرماخوردگی یا آنفولانزا بروز کرد، برای جلوگیری از عفونت های جدی تر ریه، بهتر است شخص به منظور بهبود سریع از حجامت ریه استفاده کند.

 

نکته حائز اهمیت در بخش حجامت ریه این است که،برای استفاده حجامت ریه بهتر است ابتدا باید با پزشک صحبت شود. افرادی با بیماری تپش قلب، بیماری آسم یا مشکلات تنفسی بهتر است که حجامت ریه انجام ندهند.

حجامت سر:

یکی از پرکاربردترین حجامت ها که خواص زیادی دارد حجامت در ناحیه سر است و برای چشم، گوش، سردرد،پوست و مو خواص زیادی دارد.

اگر مشکل شما سردرد، پوست و مو است یا هر بیماری و اختلالی مربوط به سر، حجامت سر برای شما تجویز و توصیه میشود که بستگی به شرایط شما دارد.این حجامت در ناحیه سر انجام میشود و بسیار پرخاصیت و پرفایده است، زمان مشخصی دارد و حتما باید زیر نظر پزشک باشد.شما اگه از بیماری چشم هم رنج میبرید میتونید روی این نوع درمان حساب کنید، پزشک برای شما بهترین نوع آن را انجام خوهد داد.

حجامت سر

بهترین کلینیک حجامت:

در ایران کلینیک های معتبر برای انجام حجامت وجود دارند .

از بهترین مراکز مربوط به حجامت، کلینیک خانم دکتر صمیمی فام واقع در منطقه ی پونک تهران است که با رعایت تمام اصول بهداشتی و زیر نظر بهترین متخصصان به انجام اصولی حجامت میپردازند.

در این کلینیک، پزشک بعد از مشاوره و ویزیت بیمار، به بیمار بهترین نوع حجامت را توصیه میکند و در بهترین شرایط و با رعایت اصول کامل بهداشتی که شامل وسایل استریل، دستگاه های معتبر و روش های نوین طب سنتی است برای شما حجامت انجام خواهد شد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، مطالب مربوط به طب سنتی و حجامت به پیج اینستاگرامی خانم دکتر صمیمی فام مراجعه کنید.

@tabib.bashi

مرکز حجامت غرب تهران:

از جمله بهترین مراکز حجامت، کلینیک خانم دکتر صمیمی فام است که در منطقه ی پونک تهران واقع است.

کلینیک خانم دکتر صمیمی فام واقع در غرب تهران، از بهترین کلینیک های حجامت وانجام اعمال یداوی در طب سنتی، محسوب میشود که با کلیه اصول بهداشتی و زیر نظر پزشک به انجام حجامت و کارهای درمانی میپردازند.

حجامت یکی از معتبرترین و بهترین را های درمانی برای معالجه عمقی بیماران محسوب میشود که بهتر است از قبل، با پزشک متخصص مشاوره کنید.

برای پرسش سوالات خود پیرامون حجامت و وقت برای مشاوره و درمان با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

کانال تلگرام حجامت:

یکی از بهترین کانال های تلگرامی فعال در زمینه ی طب سنتی، کانال تلگرامی خانم دکتر صمیمی فام است که در آن به مباحث پیرامون حجامت هم میپردازند‌.

@tabibsara

مشترک شدن در خبرنامه

برای اطلاع از تازه های دنیای داروهای گیاهی در خبرنامه سایت مشترک شوید.