زبان شناسی

زبان شناسی در طب سنتی:

یکی از مهم ترین ابزارهای تشخیصی در طب سنتی چینی زبان شناسی است. پزشکان می توانند با تجزیه و تحلیل زبان به تشخیص نزدیک تر شوند.

زبان شناسی یک روش تشخیصی ارزان و بدون درد در سیستم های مختلف پزشکی سنتی مانند طب سوزنی، آیورودا و ... است. این روش که مورد تایید طب مدرن نیز است به تازگی افراد زیادی را به خود جذب کرده است.

این روش تشخیصی به تازگی به یکی از اساسی ترین روش های تحقیق و درمان کرونا ویروس نیز تبدیل شده است.

ارتباط زبان شناسی با کرونا ویروس

 

در چین زبان و چهره بسیار از مبتلایان به COVID-19 بررسی شد.تجزیه و تحلیل ها حاکی از آن بود که اغلب مبتلایان در طول دوره بیماری تغییر رنگ زبان، کاهش پرز زبان، کاهش ضخامت پرز زبان را تجربه کردند.

پزشکان متبحر طب سنتی قادرند با تکیه بر علم زبان شناسی بیماری های زیادی را تشخیص دهند.

نکته اصلی در فلسفه طب چینی این است که سلامت چیزی بیش از عدم وجود بیماری است. تعادل ذهن، بدن و روح پایه و اساس یک زندگی خوب است. طب سنتی چینی مبتنی بر این تئوری است، که همه اعضای بدن بدن از لحاظ هم افزایی از یکدیگر حمایت می کنند و برای دستیابی به سلامتی مطلوب، تمام اندام ها باید در تعادل باشند. عقیده طب سنتی چین بر این است که سلامت توسط یک جریان متعادل از سه ماده Qi(انرژی)، خون و مایعات بدن است.  

تشخیص بیماری ها از راه زبان:

زبان شناسی در طب چینی روشی کاربردی از دیرباز تا به امروز است.

معاینه زبان نیازمند بررسی های موشکافانه و مهمی است که در ادامه به آن می پردازیم.

زبان سرنخ های مهمی را از شرایط اندام های داخلی را منعکس می کند.

در علم زبان شناسی اعتقاد بر این است که، هر نیمه زبان قابلیت پذیرش انرژی را دارد که این انرژی به دیگر اعضای بدن می رسد.

 

تشخیص بیماری  از طریق زبان شناسی

بر طبق این اصول تجزیه و تحلیل ظاهر زبان فرد می تواند درک عمیق تری از سلامت کلی شخص را فراهم کند. زبان منبع بسیار مهم برای تشخیص بیماری است، زیرا این عضو تنها ارگان بیرونی بدن است، که شاخص های بیماری های درونی را نشان می دهد. بنابراین پزشکان طب سنتی زبان را با عنوان آینه سلامتی هر شخص معرفی می کنند.

بررسی زبان باید به در روز و کمک نور مصنوعی انجام شود. پزشک با دستکش استریل و ابزار های مخصوص خود اقدام به تجزیه و تحلیل و آنالیز زبان می کند. قبل از معاینه زبان بهتر است شخص از قهوه، چای، تنقلات رنگ شده با رنگ های خوراکی و ... اجتناب کند.

بر طبق علم زبان شناسی می توان از نواحی مختلفی از بدن متوجه بیماری ها و اختلالات ریه ها، روده بزرگ و روده باریک، قلب، کلیه ها، مثانه، کبد، کیسه صفرا و ... شد.

 

خوردن چای یا قهوه عامل خطا در زبان شناسی

هنگامی که شبکه های اندام در حالت عدم تعادل قرار دارند، بیمار ناهماهنگی را به عنوان علائم نشان می دهد.

قلب، ریه ها، کبد، کلیه و طحال معمولا به نوک زبان و قسمت های پشتی نوک زبان مربوط می شود. مرزهای جانبی زبان مربوط به بیماری و اختلالات کبد و کیسه صفرا است.

یکی از اصول اساسی طب سنتی چینی این است که زبان رابطه خاصی با قلب دارد، بر اساس به نظریه چینی در قلب به روی زبان باز می شود. پزشکان معتقدند که زبان "شاخه ای از قلب" یا "دری به قلب" است. هم چنین زبان بازتاب هماهنگی یا ناهماهنگی کلی فرد است. معاینه زبان می تواند بسیاری از بیماری ها نظیر مشکلات هورمونی و اختلالات خواب را برملا کند.

علم زبان شناسی دارای فاکتور های مختلف معاینه است.

 

 

ارتباط زبان شناسی و بروز بیماری در زبان از دیدگاه طب سنتی

 

رنگ زبان

رنگ زبان بیانگر وضعیت خون، انرژی و مایعات بدن در قلب، طحال، ریه ها، کلیه ها و کبد است. همچنین رنگ زبان هرگونه ناهماهنگی پاتولوژیک طولانی مدت در مورد بیماری های مزمن را نشان می دهد.

به طور کلی، رنگ عمیق تر و پررنگ نشان دهنده گرمای بیشتر است که این موضوع می تواند نتیجه التهاب، عفونت و پیش فعالی اندام مورد نظر باشد. رنگ روشن زبان بیانگر کاهش سطح ایمنی بدن و یا استرس بیش از حد است.

تغییر رنگ زبان می تواند علائمی نظیراحساس گرما، تعریق، صورت برافروخته، یبوست، مدفوع تیره تند، افزایش گرسنگی، عدم تعادل عاطفی، بی نظمی های قاعدگی، مشکل در خواب را به دنبال داشته باشد.

تغییر رنگ زبان ممکن است به عوامل دیگری نظیر پر کاری تیروئید، فشار خون بالا، یائسگی یا حساسیت به مواد غذایی یا داروها مربوط باشد.   

یک زبان مایل به قرمز بنفش نشانگر گرما و رکود خون (گردش خون ضعیف) است. یک زبان خشک و بنفش مایل به قرمز تیره ممکن است ناشی از کمبود آب و مایعات  بدن باشد. رنگ بنفش روشن مایل به آبی یا بنفش مایل به سبز نشان دهنده سرماخوردگی است. زبان بنفش مایل ممکن است نشان دهنده سرماخوردگی یا گردش خون ضعیف بدن باشد.

 

ترک و تغییر رنگ زبان

رنگ پریدگی زبان ممکن است، ناشی از انواع مشکلات لوزالمعده یا اختلال در عملکرد دستگاه گوارش ، کاهش انرژی و جریان خون ضعیف باشد. معمولا اغلب افرادی که تحت شیمی درمانی هستند دارای زبانی رنگ پریده هستند.

   

زبان زرد یا نارنجی رشد باکتریایی، دلیل ضعف بهداشت دهان و دندان یا کمبود آب بدن  یا اختلال عملکرد معده را نشان دهد. گاهی نیز ممکن است رنگ نارنجی زبان به علت مصرف بتاکاروتن باشد.

   

رنگ سفید زبان به علت عفونت قارچی است. گاهی نیز عامل سفیدی زبان نتیجه رشد باکتری کاندیدا آلبیکانس عامل برفک دهان در کودکان باشد. معمولا در افرادی که بهداشت دهان ضعیفی دارند یا همواره از دخانیات مصرف می کنند، سفیدی زبان شایع تر است.

نوشیدن شراب قرمز، قهوه و چای سیاه می تواند باعث تغییر رنگ زبان شود.  

 

رنگ سفید زبان کودکان از دیدگاه علم زبان شناسی

 

شکل زبان

شکل زبان و حالت زبان نشان دهنده وضعیت خون،انرژی و تغذیه است. زبان بزرگ بیانگر گرمای قلب، کلیه، طحال و یا مصرف بیش از الکل است.

تورم زبان نشان دهنده عدم تعادل مایعات بدن است. تورم نوک زبان نشان دهنده مشکل قلبی است.

زبان چکشی شکل نشان دهنده بیمار روانی یا مشکلات جدی طحال، معده و کلیه است.

تورم پاپیلا زبان ممکن است بر اثر کمبود ویتامین B، آهن، اسید فولیک یا انواع حساسیت های دارویی ظاهر شود.

   

پوشش زبان

پوشش زبان نشانگر وضعیت روده باریک، روده بزرگ، معده، کیسه صفرا و وضعیت ادرار است. پوشش زبان می تواند وضعیت مثانه را نشان دهد.

گرچه رنگ زبان، حالت زبان و ... نشان دهنده اختلالات است اما این به تنهایی دلیل بر بیماری نیست، بیمار مراجعه کننده به پزشک همواره دارای علائمی نظیر حالت تهوع، مدفوع تیره، تب و ... است. زبان شناسی می تواند به راهی برای تشخیص مزاج شناسی باشد. تمامی موارد گفته شده تنها بر اساس تحقیق است. بهتر است هر شخص به منظور اطمینان کامل به پزشک مراجعه کند.

 

فیزیولوژی زبان:

زبان یک عضله اسکلتی بسیار فعال است که از طریق منبع غنی از رگ های خونی و اعصاب ،غده لنفاوی و غدد ترشحی درون بدن تجمع می یابد. پوشش این ماهیچه اپیتلیوم سنگفرشی با سرعت گردش خونی سریع است.

یک زبان طبیعی و سالم باید صورتی باشد و سطح پشتی (بالایی)آن، به طور مساوی با پاپیلای کوچک پوشانده شده باشد.

پاپیلاهای زبان به منظور افزایش سطح زبان هستند و امکان چشیدن غذا و طعم ها را فراهم می کنند.

 

فیزیولوژی زبان

معاینه زبان:

همان طور که پیشتر گفته شد، زبان از جنبه های مختلفی نظیر حالت زبان، رنگ زبان، فرم زبان، پوشش زبان و رطوبت زبان بررسی می شود. علم زبان شناسی برای تک تک فاکتور های ذکر شده استنباط های مخصوص به خودش را دارد.

حرکات زبان، ترک های زبان و ... تاثیر زیادی بر تشخیص پزشک دارد.

لرزیدن زبان علامت یک بیماری مزمن است که بدن انرژی را تخلیه کرده و منجر به خستگی شدید شده است. علائم تخلیه انرژی ممکن است ناشی عواملی مثل روده های لاغر، افزایش وزن، مشکل در کاهش وزن، نفخ و احساس سنگینی در اندام، تیروئید غیر فعال، بیماری تخمدان پلی کیستیک باشد.

 

آموزش زبان شناسی در طب سنتی:

در طب سنتی، بسیاری از اختلالات را می توان از طریق بررسی زبان تشخیص داد.که در آموزش این علم به روابط بین بیماری ها و زبان میپردازیم.در آموزش طب سنتی، در واقع یاد میگیریم که چه نوع تغییزی در زبان نشان دهنده ی چه نوع تغییری در بدن و ارگان های بدن است.این نوع تغییرات شامل تغییر در رنگ ربان، تغییر در روی بار زبان، تغییر در خطوط زبان و تغییر در شکل و حرکت زبان میباشد.آموزش زبان شناسی در طب سنتی به ما یاد میدهد این تغییرات را بیاموزیم و از روی این تغییرات، اختلالات و بیماری های بدن را تشخیص دهیم.همانطور که گفتیم یاد گرفتن دقیق زبان شناسی و چکاپ ماهیانه از روی آن ما را کمک میکند تا بیماری هارا سریع تر تشخیص بدهیم و اجازه ندهیم تا در بدن بمانند و بدن را دچار عوارض طولانی مدت کنند.

پزشک متخصص زبان شناسی:

دکتر وحیده صمیمی فام دکترای طب سنتی از مالزی یکی از ابزارهایی که به صورت حرفه ای از آن برای تشخیص بیماری ها بهره میبرند ابزار زبان شناسی است.در مطب خانم دگتر صمیمی فام یکی از بهترین راه های تشخیص که میتواند مکمل راه های تشخیصی دیگر باشد، زبان شناسی است که با بررسی دقیق زبان صورت میگیرید.

خیلی از بیماری ها شاید به این صورت قابل تشخیص نباشند ولی در طب سنتی راه و روش هایی وجود دارد که با چکاپ خود، به سرعت اختلال و بیماری ها را تشخیص میدهیم و درمان میکنیم یکی از این راه های تشخیصی سریع بسیاری از بیماری ها، زبان شناسی و مزاج شناسی در طب سنتی است که شما وقتی برای ویزیت پیش دکتر متخصص طب سنتی میروید در کنار روش های دیگر تشخیص حتما از بررسی زبان بهره میبرند.

 

زبان نرمال از دیدگاه زبان شناسی

زبان شناسی دکتر وحیده صمیمی فام:

مطب خانم دکتر صمیمی فام، واقع در منطقه ی پونک در تهران، یکی از کلینیک های معتبر طب سنتی که در آن از روش های خاص تشخیص بیماری مانند زبان شناسی استفاده میکنند.خانم دکتر صمیمی فام، با بهره گیری از روش زبان شناسی در کنار سایر روش های تشخیصی به بررسی هرچه دقیق تر بیماری ها و اختلالات در بدن میپردازد.

روش زبان شناسی در طبب سنتی، یکی از معتبرترین روش های تشخیص بیماری در بدن است که بسیاری از بیماری ها را مشخص میکند، به خصوص بیماری های گوارشی و قلبی عروقی از روی زبان به راحتی اکثرا مشخص و پیدا میشوند.

برای اطلاعات بیشتر به پیج اینستاگرامی ایشان مراجعه فرمایید.

@tabib.bashi

مشترک شدن در خبرنامه

برای اطلاع از تازه های دنیای داروهای گیاهی در خبرنامه سایت مشترک شوید.