طب سوزنی

طب سوزنی و سنتی:

طب سوزنی از جمله شاخه های طب سنتی است، در این سبک از طب سنتی پزشک سوزن های بسیار نازک و استریلی را در نقاط مشخص بدن به منظور درمان قرار می دهد.

طب سنتی چینی بر این عقیده است که که طب سوزنی روشی برای متعادل کردن جریان انرژی یا نیروی زندگی می باشد. آن ها نقاط خاصی از بدن را به منظور تعادل انرژی می شناسند.

در مقابل بسیاری از پزشکان طب سنتی اروپایی از طب سوزنی را در نقاطی مانند ناحیه اعصاب، بافت همبند و ماهیچه ها به منظور مسکن طبیعی استفاده می کنند.

هر پزشک طب سنتی که طب سوزنی انجام می دهد. دارای یک سبک منحصر به فرد در طب سوزنی است، که معمولا از سبک طب سوزنی سرقی و غربی پیروی می کند.

در هنگام طب سوزنی پزشک رنگ صورت، نبض بیمار، رنگ زبان و ... را مورد بررسی قرار می دهد.

ارتباط طب سنتی و طب سوزنی

ارزیابی اولیه و شرح حال بیمار و آگاهی سبک زندگی او ممکن است 60 دقیقه طول بکشد. اما پس از جلسه اول، وابسته به تشخیص پزشک معمولا دو جلسه در هفته به مدت زمان 30 دقیقه بیمار طب سوزنی انجام می دهد.

 

مراحل طب سوزنی:

 

نقاط طب سوزنی در تمام نواحی بدن هستند. گاهی اوقات نقطه مناسب طب سوزنی از محل مشکل و درد بیمار دور می شود. پس بهتر است به پزشک خود اطمینان کنید.

سوزن های طب سوزنی بسیار نازک هستند و معمولا اغلب افراد درد کمی را احساس می کنند.

در هر طب سوزنی وابسته به نوع درمان و تشخیص پزشک معمولا 5 الی 20 سوزن در نواحی مختلف بدن قرار می گیرند. معمولا سوزن ها تا زمانی که به نقطه و عمق مشخص نرسند، درد خفیفی ایجاد می کنند.

پزشک در حین طب سوزنی امکان دارد سوزن ها را به آرامی بچرخاند یا به آن گرما یا پالکس الکتریکی خفیف اعمال کند.

سوزن ها معمولا 10 الی 20 دقیقه در بدن شخص می مانند و هنگام برداشتن آن معمولا شخص احساس ناراحتی و رنجشی ندارد.

بعد از طب سوزنی بخش عمده ای از افراد آرامش و بخشی دیگر افزایش انرژی و نشاط را احساس می کنند. بدن عده ای از افراد ممکن است طب سوزنی را نپذیرد.

تاریخچه ی طب سوزنی:

به طور کلی تاریخچه طب سنتی به دو بخش تقسیم می شود که به شرح زیر است.

تاریخچه طب سوزنی در چین:

طب سوزنی نوعی علم شفابخشی است که بیشینه آن به 8000 سال پیش برمی گردد. زادگاه طب سوزنی چین باستان است.

مردم آن دوره بر این عقیده بودند که این طب انرژی داخلی و خارجی بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث تعادل روابط انسان و طبیعت می شود.

پزشکان طب سوزنی زیادی در آن دوره قرار داشتند، اما قابل تامل ترین پزشک آن زمان فو هسی بود، که در منطقه رودخانه زرد چین ساکن بود. او با مطالعه بر روی طبیعت نماد از یک خط شکسته و یک خط ناگسستنی پدید آورد.

این نماد بیانگر دو نیروی اصلی در جهان "ایجاد و پذیرش" و نحوه تعامل آن ها در زندگی بود.

به طور کلی تاریخ چین به دو قسمت تقسیم می شود. در دوره قدیم طبیبان چینی از چاقو های ظریف و کوچک ساخته شده با سنگ برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کردند.

 

تاریخچه طب سوزنی و سوزن درمانی در چین

 

مهم ترین نقطه عطف در تاریخ طب سوزنی در دوره امپراطور هوانگ دی رخ داده است. در پی گفتگوی بین هوانگ دی و پزشک وی کی چی، آن دو درباره کل طیف علم پزشکی چین بحث کردند و این گفت و گو به عنوان یک متن یادبود باقی می ماند.

طب سوزنی در طی چند نسل بعد توسعه یافت و به تدریج به یکی از روش های درمانی استاندارد مورد استفاده در چین تبدیل شد.

این طب در کنار ماساژ درمانی، رژیم غذایی، حجامت، گرما درمانی و ... به عنوان روش درمان قرار گرفت.

در قرن پانزدهم، مجسمه هایی از جنس برنز با نقاط  مشخص طب سوزنی که امروزه در حال استفاده هستند با هدف تدریس و امتحان طراحی شد.

در بین سده های چهاردهم و شانزدهم میلادی، سلسله مینگ شکوفا شد. در طی این دوره مجموعه کاملی از طب سوزنی با اصول طب سوزنی منتشر شد، که هم چنان طب نوین سنتی بر پایه همان مجموعه و اصول است.

سقوط طب سوزنی:

از قرن 17 ام علاقه به طب سوزنی کاهش یافت و غیر منطقی تلقی می شد. حتی عده ای این علم را خرافات می دانستند.

با ظهور طب غربی در قرن بیستم، روش های طب سوزنی بیشتر مورد بی اعتمادی قرار گرفتند. در سال 1929 بود که طب سنتی در چین غیر قانونی شناخته شد.

دولت کمونیست در سال 1949 دوباره طب سوزنی را احیا کرد و موسسات طب سوزنی زیادی را در چین تاسیس کرد.

 

تاریخچه طب سوزنی در جهان:

طب سوزنی در قرن ششم در بین مردم ژاپن و کره رواج یافت.

ده ریجن پزشک اروپایی ساکن هند در قرن نوزدهم شیوه طب سوزنی را به زادگاه خود برد. پس از آن مردم اروپا نیز به این علم علاقه مند شدند.

در سال 1971 بود كه يكي از اعضاي مطبوعات آمريكا هنگام بهبودي از زايمان اورژانسی در چين با طب سوزني تحت درمان قرار گرفت. وی این تجربه را در نیویورک تایمز توصیف کرد و این گونه شد که این طب در آمریکا نیز رواج یافت.

خواص طب سوزنی:

 

تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی می تواند مدیریت برخی از درد ها را بر عهده بگیرد. اما اطلاعات در مورد بهداشت سوزن ها نامشخص است.

نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده حاکی از آن است که طب سوزنی ممکن است در کاهش انواع درد مزمن مانند کمردرد، درد گردن، آرتروز، درد زانو و ... می تواند کمک کننده باشد. 

به طور خلاصه از طب سوزنی در بهبود درد های مزمن زیر استفاده می شود.

 

 

 

 1. کمردرد مزمن

 

 1. بهبود گردن درد

 

 1. سردرد های تنشی و میگرنی

 

 1. درد های آرتریتی

 

 1. فیبرومیالژی

 

 1. درد های قاعدگی و گرفتگی قاعدگی

 

 1. دندان درد

 

 1. سندرم تونل کارپال

 

 1. جلوگیری از تهوع

 

 1. سرطان

 

 1. بارداری

 

 1. اختلالات تنفسی

 

 1. مکملی برای ترک سیگار

 

 

طب سوزنی کمر

 

این ها تنها بخش کمی از فواید طب سوزنی است.

مراقبت های قبل و بعد از طب سوزنی:

قبل از سوزن درمانی نیازی به ناشتایی نیست فقط باید فهرستی از بیماری ها و یا داروهای مورد استفاده را بنویسید و به پزشک خود تحویل دهید و بعد از آن هم میتوانید از گرما دادن، ورزش سبک، استراحت کردن و ماساژ بهره بگیرید و از مصرف الکل و کافئین هم خودداری کنید.

بهتر است همه داروهای خاصی که مصرف میکنید را از قبل به پزشک اطلاع دهید.

اگر سابقه افت فشار و کم خونی دارید پزشک را مطلع کنید.

در کل سوزن درمانی عارضه خاصی ندارد و پزشک همه چی را کنترل میکند و جای نگرانی وجود ندارد.

ماندگاری اثرات درمانی طب سوزنی:

 

ماندگاری اثر طب سوزنی

اثرات سوزن درمانی طولانی و قابل توجه است وعاملی که به ماندگاری اثرات طب سوزنی کمک میکند توجه به توصیه ها و مشاوره های پزشک متخصص بعد از طب سوزنی است چون بدن و ویژگی ها و شرایط زندگی هر فرد متفاوت است باید به نکات برای ماندگاری بیشتر اثرات توجه فرماید.

نقاط طب سوزنی:

نقاط طب سوزنی نقاطی دقیق، خاص و حساس هستند که متخصص با آموزش کافی درصدد یافتن آنها و درمان از طریق آنها میپردازد.

طب سوزنی صورت:

چون صورت بسیار در معرض تابش آفتاب، سرما، گرما و عوامل بیرونی است رسیدگی به آن بسیار مهم و حائز اهمیت است.طب سوزنی خواص بیشماری برای صورت دارد و میتواند به نگهداری مطلوب از آن بسیار کمک کند.از جمله خواص طب سوزنی صورت جوانسازی پوست، شفافیت پوست، جلوگیری از چین و چروک، بازسازی پوست، متعادل کردن چربی و خشکی پوست و لیفتینگ پوست صورت است.

طب سوزنی و سوزن درمانی صورت

درمان گردن درد با طب سوزنی:

از مواردی که طب سوزنی به خوبی به مداوای آن میپردازد گردن درد است که متخصص با بهره گیری از نقاط گذرگاه مربوط به گردن به معالجه ی درد آن میپردازد.

عوارض طب سوزنی:

عوارض کمی از طب سوزنی گزارش شده است. اغلب گزارشات بیانگر استفاده از سوزن غیر استریل و بهداشتی است. در صورت استفاده از سوزن غیر استریل بیمار ممکن است عفونت، سوراخ شدن ریه یا صفرا و دیگر اندام ها، ریه متلاشی شده، آسیب دیدگی سیستم عصبی را تجربه کند. پس از انجام عمل طب سوزنی بیمار ممکن است خونریزی خفیف یا کبودی را تجربه کند که این عوارض در طی دو یا چند روز بهبود می یابند.

چه افرادی نباید طب سوزنی انجام دهند؟

 

افرادی که دارای اختلال خونریزی هستند بهتر است از این شیوه استفاده نکنند. چرا که استفاده از این طب ابتلا به خونریزی را در این افراد افزایش می دهد.

انتخاب پزشک در امر طب سوزنی بسیار حائز اهمیت است. چرا که دیده شده استفاده نا صحیح در طب سوزنی در خانم های باردار موجب زایمان زودرس شده است. پس خانم های باردار قبل از انجام طب سوزنی حتما با پزشک خود صحبت کنند.

طب سوزنی تنها راه درمان نیست، بلکه مکملی در کنار استفاده از دارو های تجویز شده توسط پزشک است.

 

طب سوزنی و بارداری

 

چگونه برای طب سوزنی حاضر شویم؟

 1. قبل از انجام طب سوزنی به کمک اینترنت یا دوستان و آشنایان خود یک پزشک ماهر و معتبر طب سوزنی را بیابید.
 2. از تجربه دوستان و آشنایان در مورد طب سوزنی بپرسید.
 3. همواره مطب یا محیطی استریل و بهداشتی را جهت این عمل انتخاب کنید.
 4. شرح حال بیماری خود را به طور کامل برای پزشک بیان کنید.
 5. به پزشک خود اعتماد داشته باشید.

آموزش طب سوزنی:

کلینیک خانم دکتر صمیمی فام واقع در منطقه ی پونک تهران به آموزش طب سوزنی از مقدماتی تا پیشرفته، به صورت حضوری و آنلاین میپردازند.برای کسب اطلاعات بیشتر به پیج اینستاگرام ایشان ملحق شوید.

طب سوزنی، از جمله علومی است که تقریبا برای همه افراد قابل استفاده است و عوارض خاصی ندارد.برای آموزش این علم نکته ی مهمی که وجود دارد این است که نقاط خاصی در بدن به طور دقیق باید یاد گرفته شوند و همچنین شخص مهارت خاصی با سوزن باید به دست بیاورد، با آموزش این دوتا اصول نصف مراحل طی شده و فرد حالا باید تجربه کسب کند.

آموزش طب سوزنی به صورت اصولی در کلینیک اهورا واقع در منطقه پونک تهران، زیر نظر مستقیم خانم دکتر صمیمی فام انجام میشود که خانم دکتر صمیمی فام با دانشجو مرحله به مرحله پیش میروند و به تدریس اصولی علوم وفنون این طب میپردازند، جزوء ای کامل متشکل از برترین کتاب های مربوط به این حوزه در اختیار دانشجو قرار میگیرد و انجام فعالیت های عملی در کلاس دانشجو را به خوبی آموزش میدهد.

همچنین این دوره ها، به صورت آنلاین هم در اختیار تمام کسانی که خواستار این آموزش این علم هستند قرار میگیرد.

 

آموزش طب سوزنی در تهران:

یادگیری طب سوزنی زیر نظرمستقیم متخصص، خانم دکتر صمیمی فام، از دوره ی مقدماتی تا پیشرفته در کلینیک ایشان واقع در منطقه ی پونک انجام میشود.برای اطلاعات بیشتر به کانال تلگرامی خانم دکتر صمیمی فام مراجعه نمایید.

آموزش طب سوزنی باید طوری باشد که دانشجو از پایه با اصول و فنون آن آشنا شود، کار با سوزن را بیاموزد، نقاط انطباقی را درک و به درستی پیدا کند و با مفهوم این علم ارتباط برقرار کند.در کلاس های آموزشی خانم دکتر صمیمی فام، این مفاهیم به صورت گام به گام در اختیار دانشجو قرار میگیرد و تدریس به گونه ای است که دانشجو هم با مفاهیم و تئوری های این علم آشنا میشود و هم به صورت عملی با آن ارتباط پیدا میکند و تجربه کسب مینماید.

 

کلینیک طب سوزنی در تهران

کلینیک طب سوزنی:

کلینیک خانم دکتر صمیمی فام، دارای مدرک دکترای طب سنتی، در پونک واقع شده و از جمله بهترین مراکز طب سوزنی در تهران میباشد.

خانم دکتر صمیمی فام، بعد از مشاوره و ویزیت با بیمار، تشخیص مزاج پایه و مزاج حاصل از بیماری و تشخیص با اصول عنبیه شناسی به خوبی به ریشه بیماری پی میبرد و با استفاده از طب سوزنی متناسب با شرایط بیمار به معالجه فرد میپردازد.

در کلینیک اهورا، تمام خدمات مربوط به طب سنتی با بالاترین کیفیت و رعایت کامل اصول بهداشتی در اختیار مراجع محترم و عزیز قرار میگیرد.

برای اطلاع از خدمات درمانی و دوره های آموزشی به پیج اینستاگرام خانم دکتر صمیمی فام مراجعه فرمایید:

@tabib.bashi

برای اطلاع از محصولات ارگانیک کلینیک به بخش گیاهان دارویی در سایت مراجعه فرمایید.

 پزشک طب سوزنی:

از بهترین پزشکان در درمان طب سوزنی خانم دکتر صمیمی فام با هشت سال سابقه ی موفق کاری میباشند.برای کسب اطلاعات بیشتر به پیج اینستاگرام ایشان ملحق شوید.

در ایران پزشک واساتید برتری در طب سوزنی داریم که هم به درمان و هم به آموزش طب سوزنی میپردازند.از بهترین پزشکان در این زمینه خانم دکتر صمیمی فام هستند که برگزار کننده ی دوره های آنلاین و حضوری در زمینه آموزش هستند و همچنین سابقه هشت سال درمان موفق و درخشان در این زمینه دارند.

بهترین پزشک طب سوزنی در تهران:

از جمله بهترین پزشکان طب سوزنی در تهران خانم دکتر صمیمی فام، با سابقه ی کاری موفق هشت ساله در زمینه طب سنتی میباشند که بعد از ویزیت و مشاوره، بهترین روش درمانی را به بیمار توصیه میکنند و با کیفیت ترین خدمات را ارائه میدهند.

طب سوزنی از برترین طب های درمانی میباشد که از چین به همه جای دنیا گسترده شده و اکنون با پیشرفت علم به صورت موثری در درمان بیماری ها به کار برده میشود.این علم اکنون در ایران در مراکز معتبری در حال آموزش و اجراست.کلینیک اهورا یکی از برترین مراکز آموزشی و درمانی در تهران است که در زمینه طب سنتی و طب سوززنی در حال فعالیت است و به کسانی که خواستار این آموزش و یا این نوع درمان هستند خدمت رسانی میکند.

مشترک شدن در خبرنامه

برای اطلاع از تازه های دنیای داروهای گیاهی در خبرنامه سایت مشترک شوید.