ماساژ درمانی

ماساژ بدن: 

ماساژ طب سنتی شامل انجام تکنیک های تخصصی در بافت نرم بدن است. تکنیک های ماساژ معمولاً با دست، انگشت،آرنج، زانو، ساعد، پا یا وسیله ای مخصوص انجام می شود.

ماساژ درمانی به منظور درمان استرس بدن یا انواع درد ها توصیه می شود.

تکنیک های ماساژ شامل ورز دادن، غلتیدن و فشار دادن  پوست و عضلات است.

انواع مختلفی از ماساژ وجود دارد، که هر کدام ریشه ها و اهداف متفاوت دارند. ماساژ باعت  تسکین دهنده عضلات، افزایش سطح انرژی، بهبود وضعیت جسمی و ... می شود. یک ماساژ کامل می تواند بر کل استخوان ها، ماهیچه ها، قلب، پوست، تنفس، هضم و سلامت روان شخص تأثیر مثبت داشته باشد.

برای یک ماساژ حرفه و تجهیزاتی مانند یک میز ماساژ، صندلی ماساژ و یا تشک ماساژ، لوسیون، سنگ ماساژ و ... لازم است. از جمله حرفه ای ترین ماساژ ها می توان به ماساژ آب گرم و ماساژ سنگ داغ اشاره کرد.

 

ماساژ درمانی در طب سنتی

ماساژ در طب سنتی:

شواهد علمی در مورد ماساژ درمانی محدود است. دانشمندان هنوز متوجه نشدند که چه تغییراتی در بدن در طول ماساژ ایجاد می شود، که باعث سلامت روح و روان شخص می شود.

قدمت ماساژ درمانی به هزاران سال قبل باز می گردد. اما نوشته های به دست آمده از کتاب های پزشکی کشور های چین باستان، ایران، ژاپن، هند، عربستان، مصر نشان می دهد که خاستگاه ماساژ، قاره آسیا است.

عده ای از مورخان نیز معتقدند که ماساژ درمانی یکی از شاخه های طب سنتی ایران است.

ابن سینا پزشک ایرانی معتقد بود، که مواد زائد از مراحل مختلفی که در هنگام هضم در بدن جمع می شوند، شرایطی را برای بروز عفونت، ناسازگاری، تورم ایجاد می کنند و توانایی بدن را در شکست افزایش می دهد. وی مدعی بود که بهترین راه برای پیشگیری از این عوارض ورزش است. همچنین، او از تکنیک های ماساژ درمانی برای دفع مواد زائد در ماهیچه ها و از بین بردن خستگی استفاده می کرد.

هدف از ماساژ ایرانی تنظیم گرمای هسته بدن و کمک به دفع مواد زاید از بدن است. این ماساژ بر اساس شدت، سرعت، مدت و نحوه اجرا به پنج نوع سفت و نرم، نرم، متوسط ​​، چند برابر و سخت تقسیم می شود.

ابن سینا هم چنین معتقد بود تغذیه هر شخص را مزاج آن تعیین می کند، در صورتی که شخص به مزاج شناسی آشنا باشد، دیگر لازم به هیچ نسخه دارویی ای ندارد.

ماساژ طب سنتی در اروپا در دوره رنسانس به طور گسترده ای مورد استفاده قرار گرفت. در دهه 1850، دو پزشک آمریکایی که در سوئد تحصیل کرده بودند، ماساژ درمانی را در ایالات متحده  آمریکا معرفی کردند. با پیشرفت های علمی و فناوری در درمان پزشکی در دهه های 1930 و 1940 ، ماساژ درمانی به علت عوامل مختلفی فراموش شد. علاقه به ماساژ در دهه 1970 توسط در ورزشكاران زنده شد.

خواص ماساژ:

به طور کلی، افراد از ماساژ برای آرامش عمومی و رفاه استفاده می کنند.

برخی از مزایای عمومی ماساژ درمانی شامل موارد زیر است:

  1. آرامش جسمی
  2. بهبود گردش خون و دفع مواد زائد
  3.  تسکین درد عضلات
  4. فشرده سازی عصب
  5. انعطاف پذیری بیشتر و دامنه حرکت
  6. تقویت انرژی و سرزندگی

 

خواص ماساژ

فواید ماساژ درمانی:

ماساژ درمانی در درمان انواع بیماری ها بسیار مؤثر است و می تواند باعث افزایش سلامت عاطفی و جسمی شخص شود.

همان طور که قبلا گفته شد افراد از ماساژ برای اهداف مختلف بهداشتی از جمله تسکین درد، توانبخشی آسیب های ورزشی، کاهش استرس، افزایش آرامش، رفع اضطراب و افسردگی و کمک به سلامتی عمومی بدن استفاده می کنند.

    کاهش درد

 ماساژ کمک زیادی به بهبود کمردرد، گردن درد، زانو درد می کند. نه تنها ماساژ درمانی می تواند به کاهش استرس کمک کند بلکه جلسات منظم ماساژ در مدت زمان طولانی می تواند باعث افزایش سطح انرژی، کاهش درد و افزایش روحیه شود.

   ماساژ و سرطان

 بررسی های بی شمار تحقیقاتی و مطالعات بالینی نشان داده است، که حداقل در کوتاه مدت، ماساژ درمانی برای بیماران سرطانی باعث کاهش درد، ترویج آرامش و تقویت خلق و خوی می شود.

    سلامت روان

 یک متاآنالیز در سال 2010 نشان داد که ماساژ درمانی به کاهش افسردگی و پیری زودرس کمک می کند.

    ترمیم صدمات ورزشی

یک ورزشکار حرفه ای به طورحتم به منظور تسکین درد های عضلانی و افزایش روحیه نیاز به یک ماساژ حرفه ای قبل، حین (تایم استراحت بازی) و بعد ورزش دارد.

  

   آرامش

هنگامی که بدن دچار تنش و فشار روحی است، میزان زیادی هورمون کورتیزل (هورمون استرس) در بدن ترشح می شود که می تواند باعث افزایش وزن، بی خوابی، مشکلات گوارشی و سردرد شود. تمامی مشکلات گفته شده می توانند بدن را نسبت به انواع بیماری ها ضعیف کنند. ماساژ درمانی باعث کاهش سطح هورمون کورتیزول می شود که به بدن اجازه می دهد حالتی بدون تنش و آرام را تجربه کند. هم چنین ماساژدرمانی باعث احساس ماندگاری آرامش، بهبود خلق و خو و کاهش سطح استرس می شود، که علاوه بر اثرات سلامتی می تواند کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد.

 

فواید ماساژ طب سنتی

آرامش عضلات و انعطاف پذیری

یکی از اهداف ماساژ درمانی افزایش انعطاف پذیری و ایجاد آرامش برای عضلات آسیب دیده و کل بدن است.

ماساژ باعث گردش خون در عضلات آسیب دیده می شود، این عمل باعث می شود که مواد مغذی و اکسیژن به بافت های آسیب دیده برسد. سبک درمان به کمک ماساژ باعث آزاد سازی هورمون اندورفین (هورمون ضد درد)، دوپامین و سروتونین (هورمون شادی خوشبختی) در بدن می شود.

مزایای طولانی مدت ماساژ درمانی را نباید دست کم گرفت. ماساژ درمانی در مدت طولانی باعث جاری شدن خون جدید در بافت ها می شود، که نتیجه آن افزایش گردش خون و مایع لنفاوی و خروج مواد زائد متابولیکی است.

انواع ماساژ در طب سنتی:

ماساژ گلو

تنش بیش از حد عضلات در هر قسمت از مکانیسم صوتی می تواند منجر به کوفتگی، گلو درد آسیب به حنجره و ...  شود. ماساژ حنجره و ترشح میوفاشیال برای تکمیل سایر جنبه های صدا درمانی استفاده می شود.

ماساژ حنجره یک تکنیک دستی برای تسهیل کاهش و از بین بردن تنش در عضلات حنجره است، تا حنجره حرکت طبیعی و لرزش چین های صوتی را امکان پذیر کند و حداکثر استفاده از باز شدن چین های صوتی را برای تنفس انجام دهد.

انتشار میوفاشیال نوع ماساژ ملایمی است که هدف آن آزاد سازی محدودیت های بافتی در گردن، پشت، قفسه سینه و شکم است. از بین بردن محدودیت ها در این مناطق باعث می شود تا چین های صوتی به طور طبیعی حرکت کرده و لرزش داشته باشند، این نوع ماساژ رزونانس صدا را تقویت کرده و تحرک صدا را برای آواز، تنفس و صدا بهبود می بخشد.

 

ماساژ گلو و گردن

 

ماساژ کمر

ماساژ کمر باعث افزایش جریان خون پوست و ماهیچه ها، کاهش درد و کاهش سفتی عضلات می شود. ماساژ کمر می تواند به جلوگیری از بروز مشکلاتی مانند شکستگی یا بهبود زخم های سطحی نظیر زخم های حاصل از حجامت  کمک کند.

در هنگام ماساژ کمر می توان از انواع سنگ داغ، لوسیون، کره کاکائو، روغن و... استفاده کرد.

  ماساژ کمر همواره از قسمت نخاع آغاز می شود و تا امتداد شانه و ستون فقرات ادامه می یابد.

 ماساژ شکم

 ماساژ شکمی روی عضلات متشکل از ناحیه شکم متمرکز است. ماهیچه های شکم شامل ماهیچه  عرضی، شکم راست و عضلات بیرونی و داخلی شکم می باشد.

 طیف وسیعی از تکنیک ها در یک ماساژ شکمی برای کمک به درمان سفتی و کشش عضلات استفاده می شود. ماساژ شکمی به افزایش انعطاف پذیری و کاهش درد خصوصا درد های قاعدگی کمک زیادی می کند. 

کاهش سفتی عضلات شکم و افزایش خاصیت ارتجاعی بافت از طریق ماساژ شکمی به فرد امکان می دهد دامنه حرکتی بدون درد بیشتری داشته باشد.

پیچ خوردگی یک تکنیک معمول در طول ماساژ شکم است. پیچ خوردگی شامل برداشتن بافت های عضلانی از هر طرف شکم و کشیدن آن در جهت های مخالف به سمت مرکز است. تکنیک پیچ خوردگی به آرامش و کشش عضلات داخل شکم کمک می کند و هرگونه سفتی عضلانی، تنش و استرس را تسکین می دهد.

از دیگر تکنیک هایی که در طی ماساژ شکمی استفاده می شود، ورز دادن و فشدردن است. در این تکنیک ها بافت های نرم در عضلات به آرامی کشیده و فشرده می شوند. زانو زدن به بهبود جریان خون و مایع لنفاوی برای شل شدن بافت ها کمک می کند. جریان خون و لنف هر دو با افزایش درجه حرارت ماهیچه ها به دلیل اعمال کشش و فشردن بافت های نرم همراه است.

ماساژ شکم باعث بهبود جریان خون و  مایع لنفاوی و افزایش تبادل سلولی در بافت ها می شود. مقدار افزایشی اکسیژن و مواد مغذی که برای عضلات فراهم می شود می تواند پسماندهای متابولیکی رد و بدل کند. افزایش تبادل سلولی منجر به کاهش خستگی ماهیچه ها و کمک به حفظ عضلات قوی تر و سالم تر می شود.

 

ماساژ مفاصل

ماساژ مفاصل

در انتخاب نوع ماساژ برای آرتروز، فشار متوسط ​​بسیار مهم است. تکنیک فشار دادن باعث تحریک گیرنده های فشار در زیر پوست می شود که سیگنال هایی را به مغز منتقل می کنند که باعث کاهش درد و کاهش استرس می شود.

در حالی که داروهای زیادی برای درمان بیماری های مفصلی از جمله آرتروز وجود دارد، اما برخی افراد معتقدند که ماساژ علاوه بر این اینکه در درمان بیماری های مفاصلی بسیار مناسب است، باعث آرامش عضلانی نیز می شود.

از جمله تکنیک های مورد استفاده در ماساژ مفصل می توان به فشار دادن، حرکات دایره، ماساژ عمیق و ...اشاره کرد.

یکی از ماساژ هایی که در درمان بیماری های مفصلی از آن استفاده می کنند، ماساژ لنفاوی است. زیرا پزشکان طب سنتی این عقیده را دارند که گاهی مایعات اضافی باعث التهاب مفصلی می شود.

ماساژ اعصاب

یکی از راه های مراقبت کننده برای جلوگیری از آسیب بیشتر عصب، ماساژ درمانی است.

علائم آسیب عصبی ممکن است مشکلات زیادی را در زندگی بیماران ایجاد کند.

ضعف عضلانی، گرفتگی عضلات و پیچ خوردگی غیرقابل کنترل عضلات ممکن است نشانه آسیب عصب حرکتی باشد. آسیب عصب حسی ممکن است توانایی بیمار در احساس دست و پا را مهار کند و گیرنده های درد بدن را به طور خود به خود از بین ببرد.

ماساژ درمانی برای بیمارانی که آسیب عصبی دارند یا احساس سوزن سوزن شدن و سوزش در پوست، دست ها و پاها را دارند، بسیار مفید است.

 با رعایت منظم درمان ماساژ درمانی ، بیماران مبتلا به اختلال عصبی نیز پس از مدتی می توانند احساس های مختلف از قبیل درد، سوزن سوزن شدن بدن و ... را  متوجه شوند.

با انجام جلسات منظم ماساژ یک ساعته، بیماران نوروپاتی ممکن است در مناطقی که یک بار تحت تأثیر آسیب های عصبی قرار گرفته است، پیشرفت هایی را مشاهده کنند. آن ها هم چنین از احساساتی که در اثر آسیب عصبی ایجاد شده، رهایی می یابند. ماساژ درمانی می تواند گزینه مناسب برای بیمارانی باشد که ترجیح می دهند عوارض داروهای نوروپاتی را تجربه نکنند.

 

   نکاتی که باید قبل از هرگونه ماساژ دانست

 قبل از شروع ماساژ، پوست فرد از نظر هرگونه زخم یا قرمزی بررسی شود.

 اگر فرد در حین ماساژ احساس احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در بازو یا پاها را تجربه می کند، باید ماساژ متوقف شود.

 در صورت ایجاد خارش یا قرمزی پوست بهتر است که از لوسیون یا سنگ استفاده نشود.

 

روغن و لوسیون های ماساژ درمانی

پزشک ماساژ درمانی:

خانم دکتر صمیمی فام دارای مدرک دکترای طب سنتی از مالزی، پزشکی حاذق و مجرب در زمینه ماساژ درمانی هستند که بعد از ویزیت و مشاوره بهترین نوع ماساژ برای رفع اختلال را به بیمار توصیه میکنند.برای اطلاع از فعالیت های ایشان به کانال تلگرامی و پیج اینستای مندرج در این سایت مراجعه فرمایید.

کلینیک اهورا واقع در منطقه پونک تهران، زیر نظر خانم دکتر صمیمی فام، در زمینه ی طب سنتی آماده ی خدمت رسانی به شما مراجع محترم میباشد.خدمات این کلینیک شامل مزاج شناسی، عنبیه شناسی، حجامت، زالودرمانی، ماساژ درمانی و ارائه انواع قرص و کپسول های گیاهی و ارگانیک میباشد.برای مشاهده لیست محصولات به بخش گیاهان دارویی مراجعه کنید.برای دریافت وقت مشاوره و  و ویزیت با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید و برای استفاده از دوره های آموزشی خانم دکتر صمیمی فام به پیج اینستاگرامی ایشان مراجعه نمایید.

@tabib.bashi

کلینیک ماساژ درمانی:

مطب خانم دکتر صمیمی فام واقع در منطقه ی پونک تهران، آماده ی خدمت رسانی در بهترین سطح و کیفیت در زمینه ی طب سنتی و ماساژ درمانی به مردم  میباشد‌.

کلینیک اهورا واقع در منطقه پونک تهران، بهترین کلینیک در جهت ماساژ درمانی در تهران محسوب میشود.این کلینیک با در نظر گرفتن کامل اصول بهداشتی، استفاده از برترین و با کیفیت ترین روغن های گیاهی برای ماساژ وارائه بهترین و نوین ترین روش های ماساژ درمانی در طب سنتی به شما مراجع عزیز در جهت بهبود سلامتی و ارتقای کیفیت زندگی کمک میکند.

خانم دکتر صمیمی فام با مشاوره با بیمار و گرفتن شرح حال، تشخیص دقیق بیماری و اختلال ها با استفاده از روش های نوین تشخیصی مانند عنبیه شناسی بهترین نوع درمان را به بیمار توصیه وتجویز میکند.

آموزش ماساژ درمانی:

در ایران مراکز زیادی به فعالیت در زمینه ی ماساژ درمانی و آموزش اصولی آن میپردازند.

خانم دکتر صمیمی فام، علاوه بر درمان از طریق ماساژ درمانی به آموزش ماساژ درمانی در دوره های حضوری و یا آنلاین میپردازند.آموزش ماساژ درمانی از مبتدی تا پیشرفته، همراه با جزوه ای متشکل از برترین کتاب ها در زمینه طب سنتی، با آموزشی گام به گام انجام میشود و کلاس ها شامل پرسش و پاسخ و رفع اشکلات میباشد.

در آموزش ماساژ درمانی، به تدریس انواع ماساژ و روش های اصولی آن ها میپردازند و یاد میگیرند که این ماساژ ها برای چه بیماری واختلالاتی به کار میرود.دانشجو بعد از طی این دوره میتواند به بهترین نحو و اصولی ترین روش ها، به ماساژ درمانی بپردازد.

 

خدمات ماساژ درمانی

خدمات طب سنتی:

مطب خانم دکتر صمیمی فام با سابقه ی هشت سال کار و فعالیت آماده ی ارائه ی انواع خدمات در پیشگیری و معالجه ی بیماری ها به روش طب سنتی میباشد.

ماساژ درمانی برای درد سیاتیک:

یکی از روش هایی که برای درد سیاتیک بسیار موثر است ماساژ درمانی میباشد که در آن از تکنیک های خاصی بهره میبرند و درد عصب سیاتیک که طولانی ترین عصب بدن است و در موارد خاصی بسیار دردناک میشود را کاملا بهبود میدهد. ماساژ دیپ تیشو از شیوه های عالی در این زمینه است.

 

مشترک شدن در خبرنامه

برای اطلاع از تازه های دنیای داروهای گیاهی در خبرنامه سایت مشترک شوید.