فصد - Blood letting

محصولی برای جستجوی فصد یافت نشد

فصد در طب سنتی:

هنگامی که اخلاط بدن از تعادل خارج میشوند، فصد یکی از روش هایی است که میتواند این اخلاط را به تعادل رساند. فصد از اعمال یداوی در طب سنتی است که توسط رگ زدن انجام میشود. متخصص با تشخیص مزاج، بررسی بیماری ها، شرایط بنیه و سن در صورت صلاح دید، برای بهبود سریع تر از شیوه ی فصد خون استفاده میکند.در فصد، در شرایطی خاص، مقدار معینی خون را از طریق رگ از بدن خارج میکنند که منجر به بهبودی و به تعادل رسیدن بدن میشود.

فصد از روش های درمانی بسیار معتبری است که از زمان گذشته وجود داشته و انجام میشده است.خون در شرایط خاصی غلیظ و دارای اخلاط اضافه میشود، در این صورت این اخلاط بد رسوب میکنند و باعث عوارض جدی در بدن میشوند.یکی از راه هایی که در طب سنتی برای خروج این رسوبات و اخلاط از بدن وجود دارد فصد است.فصد به صورت سریعی این اخلاط را از بدن خارج میکند و فرد حس سبکی و راحتی میکند ولیکن این روش برای هرکسی انجام نمیشود و نیازمند مشاوره و ویزیت توسط پزشک است.

فواید فصد خون:

فصد فواید بیشماری دارد از جمله اختلالات و بیماری هایی که که فصد در بهبود آنها موثر است موارد زیر است:انواع سردرد و میگرن، اختلالات هورمونی،اختلالات عروقی و مشکلات قلبی، آرتروز، بیماریهای زنان، مشکلات کلیوی و کبدی و مشکلات مربوط به پوست و بیماریهای کبدی و تنفسی و گوارشی …

مثلا خیلی از بیماری های زنان هستند که درمان های زیادی برای آن ها وجود دارد ولی کسی احتیاج دارد که سریعتر این درمان انجام شود، در اینجور مواقع در صورت مناسب دیدن شزایط فرد، انجام فصد برای آن طول دوره درمانی را کاهش میدهد و فرد را سریعتر به بهبودی میرساند.

البته همه این شرایط بسته به وضعیت فرد دارد و اینکه تشخیص داده شود که در این شرایط، درمان فصد به درد بیمار میخورد یا نه.یعنی در درجه اول بیمار با متخصص طب سنتی مشورت میکند و در صورت لزوم این درمان را انجام میدهد.

تفاوت فصد و حجامت:

در حجامت با بادکش کردن ناحیه و تیغ زدن مویرگ های سطحی،امراض و سموم مربوط به همان ناحیه را پاکسازی میکنند ولی در فصد، رگ های اصلی بدن تیغ زدن میشود و به صورت عمقی، خون غلیظ و اخلاط در بدن پاکسازی میشوند.

فصد و حجامت با خروج خون از بدن در ارتباط هستند ولی در فصد مقدار خون بیشتری خارج میشود و خروج آن به طور مستقیم از رگ انجام میشود.این نوع درمان در بعضی مواقع جواب سریعتری میدهد و برای بدن مناسب است.در صورتی که حجامت خروج خون از طریق مویرگ های سطحی است و با بادکش هم زمان انجام میشود.حجامت و فصد هر کدام نقاط خاص و مشخصی در بدن دارند و اینجور نیست که هر رگ و مویرگی را بتوان برای درمان استفاده کرد.

ضرر فصد خون:

فصد خون برای بعضی افراد ضرر دارد و انجام نمیشود از جمله :

افراد سالمند و کودکان

خانم های باردار

افراد بلغمی و کم خون

افراد با سابقه ی بیماری های مزمن و سرطان

به هر حال هر درمانی منع و موارد احتیاط خاص خودش را دارد، ممکن است برای یک فرد یک نوع درمان جوابگو باشد و برای فرد دیگری چند نوع درمان موثر و مفید باشد.

مراکز فصد خون :

در ایران، مراکز بسیار زیادی برای انجام فصد آماده ی خدمت رسانی به مردم هستند.فصد خون باید در بهترین شرایط و در حالت استریل وبا رعایت نکات بهداشتی انجام شود.

مراکز فصد خون موظف هستند که تمام وسایل خود را استریل نگه دارند و برای هر فرد تیغ و سوزن های کاملا جدید و با کیفیتی استفاده کنند.

مراکز فصد خون بعد از بررسی شرایط بیمار باید به انجام فصد بپردازند یا از پزشک دستور داشته باشند زیرا بعضی از افراد فصد برای آن ها مضر و خطرناک است.

در مراکز فصد خون حتما باید شرایط بهداشتی محیط و تهویه هوا در نظر گرفته شود.

آموزش فصد خون:

یادگیری فصد خون، زیر نظر متخصصین مجرب و اساتید حاذق در ایران در بسیاری از مراکز طب سنتی، قابل آموزش و اجرا است.

اساتید بسیار زیادی در ایران وجود دارند که میتوان فصد را از آن ها آموزش دید و یاد گرفت.این کار نیازمند تبحر و مهارت زیادی است و کسی که بخواهد آن را آموزش ببیند حتما باید در دوره های متوالی آموزش ببیند، جزوء های معتبر را مطالعه کند و تجربه کسب کند تا بتواند با مهارت کافی به انجام آن بپردازد.

برای انجام فصد عجله نکنید و حتما سعی کنید آموزش آن را زیر نظر پزشک متخصص و اساتید برتر ببینید.

عوارض فصد خون:

به ندرت در فصد خون، عوارض موقتی و مقطعی همچون تب، احساس سرما و لرز، تپش قلب و رنگ پریدگی به وجود می آید که پزشک، آن را کنترل میکند و جای نگرانی وجود ندارد.

افرادی که سابقه فشار خون پایین و افت فشار دارند با پزشک از قبل مشورت کنند.

افرادی که از خون میترسند با پزشک خود در میون بگذارند.

افراد با بیماری زمینه ای یا بیماری های حاد حتما با پزشک مشورت کنند.

افرادی که داروی خاصی مصرف میکنند باید به پزشک اطلاع دهند.

فصد درمانی:

به طور کلی فصد خون در طب سنتی یکی از شیوه های درمان توسط اعمال یداوی است که به طور سریع اخلاط غلیظ را از بدن خارج میکند و باعث تعدیل در بدن میشود.

همانطور که گفتیم فصد خون درمانی است که از زمان های گذشته در طب سنتی وجود داشته و انجام میشده است.امروزه با گسترش علم و دانش فواید بسیار زیاد و خاصی از آن شناخته شده و حتی کتاب هایی در باب خواص و فواید آن وجود دارند.فصد از طرق رگ زدن انجام میشود و یکی از درمان های است که تاثیرات آن سریع است.رگ ها با هم متفاوت هستند و رگ هر دست باعث ایجاد خواصی خاص در بدن میشود.مثلا فصد دست راست را برای اختلالات کبدی و فصد دست چپ را برای درگیری های چپ بدن به کار میبرند.

فصد دست راست:

انواع مختلفی از رگ ها در دست ها وجود دارند که بهره وری از آن ها به تشخیص پزشک بستگی دارد.فصد دست راست را بیشتر برای اختلالات کبدی و درگیری های سمت راست بدن استفاده میکنند.

فصد هر رگ خواص خاصی برای بدن دارد.از جمله پرخاصیت ترین نوع فصد، فصد دست راست است که بیشتر برای اختلالات کبدی مورد استفاده است همچنین از آن برای درمان درگیری های راست بدن بهره میبرند.

فصد دست چپ:

فصد دست چپ را هم اکثرا برای بیماری ها و درگیری های سمت چپ بدن استفاده میکنند.

اگر درگیری ها در سمت چپ بدنتان باشد، معمولا از فصد دست چپ برای شما استفاده میکنند.هر رگ در علم فصد، خواص خاص خودش را دارد و پزشک با بررسی شرایط بدن متوجه میشود که فصد از طریق چه رگی بیشترین تاثیر را برای معالجه شما خواهد داشت.

ادامه مطلب بستن

مشترک شدن در خبرنامه

برای اطلاع از تازه های دنیای داروهای گیاهی در خبرنامه سایت مشترک شوید.