زالو درمانی

زالو درمانی در طب سنتی:

زالو درمانی یکی از مهم ترین روش های درمانی جراحی است که برای تخلیه موضعی مورد استفاده قرار می گیرد. این روش جراحی، به عنوان یکی از سیستم های پزشکی یونانی_عربی شناخته می شود. مدت طولانی است که پزشکان یونانی و عرب در مدیریت و درمان بیماری های اسکلتی، عضلانی، اختلالات قاعدگی، زایمان، بیماری های مزمن پوستی، بیماری های ترومبوآمبولیک، واریس و تورم، از زالو درمانی استفاده می کنند.

طبق آموزه Unani، اثر بخشی زالو درمانی به فعالیت های ضد درد و برطرف کننده درد منتسب است. اما از دیدگاه مدرن ، بزاق زالو حاوی 100 ماده بیولوژیکی فعال دارویی مانند هیرودین، ​​هیالورونیداز، وازودیلاتور، بی حسی، ضد باکتری، فیبریناز، کلاژناز و ... است. این مواد هنگام مکیدن خون به بدن انسان تزریق می شوند که می تواند برای بدن مضر باشد.

زالو های مخصوص زالو درمانی دارای سه فک با دندان های ردیف و ریز هستند. زالو ها پوست فرد را با دندان های خود سوراخ می کنند و ماده ضد انعقاد خون را از طریق بزاق وارد می کنند، به مدت20 تا 45 دقیقه زمان لازم است تا زالو ها بتوانند از شخصی که تحت درمان است، خون استخراج کنند.

از زالو درمانی می توان برای درمان بیمار های دیابتی، افرادی که تحت عمل جراحی زیبایی بودند و افراد مبتلا به مشکل قلبی، استفاده کرد.

افرادی که ممکن است با استفاده از زالو درمانی برایشان مشکلات عدیده پیش بیاید و زندگی آن ها به خطر بیفتد، شامل افراد مبتلا به کم خونی، خانم های باردار و کودکان زیر 18 سال که لخته شدن خون در رگ هایشان ممکن است، برای آنها مشکل ایجاد کند، می شوند.

روش های طب مکمل نظیر زالو درمانی، حجامت، عنبیه شناسی و ... سابقه ای طولانی دارند، اما پزشکی مدرن اخیراً روی شیوه های عملی متمرکز شده است. زالو درمانی (MLT) یا هیرودوتراپی ، یک روش قدیمی است که توسط بسیاری از محققان به دلیل اثرات احتمالی بر بیماری های مختلفی مانند بیماریهای التهابی ، استئوآرتریت و عارضه های مختلف بعد از جراحی، مورد مطالعه قرار گرفته است.

 

خواص زالو درمانی

medicinalis Hirudo نام زالویی است که در بین دیگر گونه زالوها، وسیع ترین و کارآمد ترین شیوه درمانی را دارد. زالوها بیش از 20 ماده فعال کننده فعال زیستی مانند آنتی بیستین، داروهای انسولین، گامرین، هیرودین، ​​ساراتین، بدلین ها، مکمل ها و مهار کننده های کربوکسی پپتیداز ترشح می کنند.

زالو ها دارای عملکردهای تنظیم کننده ضد درد، ضد التهاب، مهار کننده پلاکت، ضد انعقاد و ترومبین و همچنین اثرات تخریبی و ضد میکروبی ماتریکس خارج سلولی هستند. از نظر طب مدرن زالو درمانی روشی ارزان، مؤثر و کارآمد با به کارگیری آسان است.

زالو درمانی روشی برای مداواست که از زمان های دور توسط مصریان مورد بهره جویی قرار می گرفته است و به معالجه کردن از طریق آن میپرداختند. در این روش زالو را در محل های خاصی از بدن قرار میدهند و از آنزیم های موجود در بزاق زالو برای درمان استفاده میکنند. زالو، دندان هایی کوچک در سه فک دارا میباشد که با استفاده از آن ها پوست انسان را سوراخ میکند و بزاقی همراه با آنزیم و مواد ضد انعقاد ترشح کرده و خون را میمکد. متخصص بسته به نوع بیماری زالو را در زمان معینی و در ناحیه خاصی قرار میدهد و به معالجه میپردازد.

زالو درمانی روشی بسیار مطمئن و مناسب برای درمان خیلی از بیماری ها میباشد.برای استفاده از این روش با پزشک متخصص مشورت کنید، تا پزشک با بررسی شرایط بدن و تشخیص مزاج شما بهترین نقاط را برای زالودرمانی شما توصیه و تجویز کند.

زالوهایی که برای درمان مورد استفاده قرار میگیرند کاملا استریل و با اصول بهداشتی رشد کرده اند و هر زالویی برای این درمان مورد استفاده نمیباشد.

خواص زالو درمانی:

زالو درمانی که به هیرودوتراپی نیز معروف است، امروزه توسط بسیاری از متخصصان علم پزشکی استفاده می شود. گرچه این عمل تا مدتی فراموش شده بود، اما زالو درمانی و آموزش زالو درمانی از سال 1970 در سراسر جهان همه گیر شد.

زالو درمانی به بهبود جریان خون در مناطقی که کاهش یافته یا متوقف شده است، کمک می کند. در نتیجه از مرگ بافت جلوگیری می شود.

امروزه اغلب کلینیک های طب سنتی معتقدند که می توانند از طریق علم زالو درمانی بیماری هایی از  جمله میگرن، آترواسکلروز، بیماری آلزایمر، نا باروری، هپاتیت، سیستیت، سینوزیت، گلوکوم، نارسایی مزمن کلیوی و ... را درمان کرد.

مطالعه ای پیرامون زالو نشان می دهد که زالو ها می توانند باعث بهبود عملکرد شریان ها در بین سالمندان شوند. حتی شواهدی وجود دارد که نشان می دهد، مواد شیمیایی استخراج شده از بزاق زالو می تواند به جلوگیری از متاستاز سرطان و تسکین درد ناشی از سرطان کمک کند.

فواید زالو درمانی برای گردش خون، باعث شده است که برخی از افراد از زالو درمانی برای درمان طاسی و ریزش مو در پوست سر استفاده کنند.

زالو درمانی در واقع باعث بیشتر و بهتر شدن جریان خون میشود و به این ترتیب باعث تغذیه و انرژی رسانی و بازسازی بافت و ارگان ها میشود.زالو درمانی برای مواردی همچون دیابت، بیماری قلبی، پوست ومو، آرتروز، سرطان ریه و فشار خون بالا مفید است.

برای استفاده از خواص زالو درمانی به پزشک متخصص مراجعه کنید تا به طور کامل ویزیت شوید، سپس پزشک بعد از تشخیص تخصصی بیماری یا اختلال بهترین نوع روش درمانی را به شما توصیه میکند و اگر زالو درمانی احتیاج باشد به بهترین نحو در نقاط درست برای درمان، آن را برای شما انجام میدهد.

نقش زالو درمانی در درمان بیماری ها

عوارض زالو درمانی:

زالو درمانی نیز هم چون دیگر روش های درمانی طب سنتی و طب مکمل دارای عوارضی است، که در سطر زیر به آن می پردازیم.

عفونت:

زالو درمانی امکان انتقال عفونت دارد. شیوع عفونت های مربوط به زالو درمانی از 2.4 الی20 درصد است. Aeromonas hydrofila نام باکتری گرم و منفی است که ممکن است موجب عفونت در افراد شود. عفونت و عاضه های هم چون سپتی سمی، سلولیت و مننژیت از طریق زالوی آلوده به این عفونت ها به انسان منتقل شده است.

باکتری Aeromonas hydrofila یک ساکن عادی در روده زالو ( (Hirudomedicinalisاست. اعتقاد بر این است که آلودگی زخم هنگامی اتفاق می افتد که زالو سهواً دوباره محتویات روده را به داخل زخم بازگرداند. برای جلوگیری از عفونت باید هنگام کار زالو، مراقب باشید و به آرامی زالو را کامل از زخم جدا کنید تا خطر ابتلا به امراض و انتقال عفونت به زخم باز را به حداقل برسانید.

 

کم خونی:

زالو درمانی ممکن است باعث از دست دادن خون قابل توجهی شود. یک زالوی بسیار بزرگ می تواند به اندازه 15 میلی لیتر خون استخراج کند و50 درصد از بیماران ممکن است برای جایگزینی گلبولهای قرمز نیاز به تزریق مجدد خون داشته باشند. همودیلوشن با مایعات IV ممکن است قبل و در طول درمان به منظور رقیق کردن خون و کاهش تلفات RBCs استفاده شود. برای جلوگیری از پیامدهای کم خونی، آزمایش Hgb و Hct لازم است.

 

مهاجرت زالو ها:

زالوها خود را از سطح مربوطه جدا می کنند و احتمال حرکت زالو یا مهاجرت از ناحیه درمان، به دیگر حفره های بدن یا عمیق تر شدن در خود زخم وجود دارد. زالو ها ممکن است وارد گوش، بینی و دهان شوند و به بافت های مربوطه آسیب بزنند.

با این حال که بیماران غالباً به اندازه کافی مراقبت می کنند تا زالو سطح مورد نظر را رها نکند و در جستجوی مکان جدید برای استراحت یا میهمانی سرگردان نباشد، زالو ها باید به طور مداوم تحت نظارت باشد. رهایی زالو ها نه می تواند اثر درمانی داشته باشد، و نه حتی بی ضرر باشد. در صورت اتفاق این مورد احتمال ابتلا به بیماری دیگری نیز می تواند وجود داشته باشد.

اگر زالو خارج از ناحیه معالجه قرار دارد ، کشیدن زالو از سطح پوست می تواند باعث افزایش مجدد عفونت شود. یکی از پزشکان طب سنتی و همکارانش روش ساده ای را برای جلوگیری از سرگردان شدن و مهاجرت زالو ابداع کردند. آنها انتهای بخیه جراحی را به زالو چسباندند و انتهای آزاد آن را به یک جسم محکم یا پانسمان بستند، سپس دامنه زالو را محدود کرده و خطر مهاجرت آن را به مناطق ناخواسته کاهش دادند. افراد دیگری از محدودیت های خلاقانه که از لیوان های کاغذی ساخته شده است، استفاده می کنند. با اجازه پزشک، گاهی اوقات قرار دادن گاز استریل در فضای باز زخم در کنار محل اتصال زالو می تواند از ورود زالو به محدوده های دیگر جلوگیری کند.

این وظیفه پزشک طب سنتی است که از بیمار خود مراقبت کند تا او با خیال راحت زالو درمانی را انجام دهد. نیش زالوی نا خواسته، یک خطای پزشکی قابل گزارش است. همیشه به یاد داشته باشید، کشیدن زالو از سطح بدن احتمال عفونی شدن بافت را افزایش می دهد.

 

عوارض زالو درمانی

واکنش های آلرژیک:

شایع ترین واکنش آلرژیک در زالو درمانی خارش خفیف در محل اتصال زالو است. زالو های دارویی نسبت به زالو های مختلفی که در طبیعت مشاهده می شوند، باعث ایجاد واکنش های آلرژیک کمتری می شوند. با این حال، واکنش های آلرژیک و واکنش های آنافیلاکسی خفیف تا شدید، ممکن است بعد از انجام زالو درمانی رخ دهد.

برخی از افراد ممکن است بعد از زالو درمانی، لکه های قرمز همراه با خارش را احساس کنند.

تورم در نقاطی مانند لب و چشم، از دیگر واکنش های آلرژیک بعد از زالو درمانی است.

احساس ضعف و سرگیجه نیز ممکن است پس از زالو درمانی احساس شود.

مشکلات تنفسی مثل خس خس، تنگی نفس و سفتی قفسه سینه از دیگر واکنش های آلرژیک محسوب می شود.

 

خارش های خفیف پس از زالو درمانی طبیعتا وجود دارد؛ اما معمولاً به مدت طولانی ادامه نمی یابد. اما در صورت تشدید واکنش های آلرژیک، نیاز به پزشک فوری و یا حتی قطع  زالو درمانی دارد. قطع درمان تا زمانی که علت این واکنش مشخص شود، ادامه دارد.

چه نکاتی را  قبل از زالو درمانی باید با پزشک طب سنتی درمیان گذاشت؟

1- حساسیت نسبت به بزاق زالو

2- استفاده از قرص یا داشتن بیماری زمینه ای

3- ضعف سیستم ایمنی

 

مضرات زالو درمانی:

 

در صورت عدم نظارت پزشک طب سنتی یا عدم مراجعه به پزشک مسلط به زالو درمانی، این عمل ممکن است نه تنها فایده ای برای بدن نداشته باشد، بلکه مضرات زیادی را به بار آورد.

زالو درمانی باید به صورت استریل و با رعایت نکات بهداشتی زیر نظر متخصص انجام شود تا باعث عوارض احتمالی نشود.همچنین زالوها باید از مراکز معتبر تهیه شوند تا باعث انتقال بیماری نشوند.

در صورتی که زالو در جایگاه های خاصی پرورش یابد که اصول رشد آن رعایت شده و همچنین محیط کاملا استریل و پاک از میکروب ها باشد، هیچ مشکلی را برای درمان پیش نمی آورد.

 

عوارض زالو درمانی

زالو درمانی و دفع سودا:

زالو خون کثیف و سودا را می مکد و از بدن خارج میکند.وقتی زالو خون کثیف به خصوص خلط سودا را از بدن بیرون میکشد خون تمیز به سرعت جایگزین آن میشود.

زالو در واقع اخلاط کثیف و مواد زائد را از خون میمکد و با این کار باعث میشود تا اولا مواد کثیف که در خون رسوب کرده و مانده بودند دفع شوند، دوما خون تمییز به سرعت ساخته و جایگزین میشود و سوما انرژی در آن محل به خوبی به راه می افتد.بدین ترتیب با دفع اخلاط، پاکسازی خون و چرخش انرژی، بافت و ارگان تغذیه رسانی و سم زدایی میشود، در نتیجه به سلامتی و چرخه طبیعی خود باز میگردد.

کلینیک زالو درمانی تهران:

یکی از بهترین کلینیک های طب سنتی که در زمینه ی زالو درمانی فعال و آماده ی خدمت رسانی است کلینیک خانم دکتر صمیمی فام واقع در منطقه ی پونک است.جهت ویزیت و مشاوره با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

برای درمان با روش زالودرمانی، در ابتدا با پزشک متخصص و مجرب مشاوره کنید، شرایط بدنی و وضعیت بیماری یا اختلال را توضیح دهید، بعد از این موارد پزشک با تشخیص مزاج پایه و مزاج حاصل از بیماری، همچنین با روش تشخیصی عنبیه شناسی بهترین درمان ها را برای بدن شما پیشنهاد میکند.

در صورتی که زوش درمانی پزشک زالو درمانی بود میتوانید از خدمات فوق العاده ی کلینیک اهورا در این زمینه بهره ببرید.

بهترین مرکز زالو درمانی:

مطب خانم دکتر صمیمی فام از جمله بهترین کلینیک جهت زالو درمانی در ایران است که با رعایت اصولی نکات بهداشتی به مشاوره و درمان در این زمینه میپردازد‌.برای مشاوره میتوانید با تلفن های مندرج در سایت تماس بگیرید.

رعایت اصول بهداشتی در این زمینه بسیار مهم و پر اهمیت میباشد، که در کلینیک اهورا به طور کامل و سختگیرانه ای اجرا میشود، همچنین زالوهایی که برای درمان استفاده میشوند، از بهترین و معتبر ترین مراکز تهیه میشوند.

برای دریافت اطلاعات در زمینه خدمات زالو درمانی در کلینیک اهورا با شماره تماس های مندرج در سایت طبیب سرا تماس حاصل فرمایید.

برای اطلاعات بیشتر به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

@tabib.bashi

 

مشترک شدن در خبرنامه

برای اطلاع از تازه های دنیای داروهای گیاهی در خبرنامه سایت مشترک شوید.