گیاهان دارویی

گیاهان دارویی در طب سنتی:

بسیاری از گیاهان با دارا بودن موادی همچون ویتامین ها، قندها، آلکالوئیدها، مواد پروتئینی، فلاونوئیدها و غیره میتوانند به عنوان دارو برای درمان بسیاری بیماری ها موثر باشند که به آن ها گیاهان دارویی میگویند. گیاهان دارویی قدمتی بسیار دیرینه دارند و انسان ها از همان ابتدای پیدایش به خاصیت درمانی گیاهان پی بردند و به عنوان مرهم زخم، برای درمان گلو، چشم و گوش از آنها بهره می بردند تا با پیشرفت علم و دانش بشریت، دانش استفاده از گیاهان هم بسیار گسترده شد و به مرور‌ زمان به خواص و تاثیرات خیلی زیادتری از آن ها پی بردند تا جایی که اکنون کتاب ها و حتی مراکز درمانی زیادی بر پایه ی آن ها به وجود آمده است و از این علم برای درمان بهتر و سریعتر و بدون عوارض بسیاری از بیماری ها بهره می برند.

انواع گیاهان دارویی:

گیاهان دارویی بسیار متنوع هستند که از انواع آن ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

آویشن، رزماری، یونجه، جینسینگ، پونه،نعناع، کاسنی، بابونه، مریم گلی، گل گاو زبان

انواع گیاهان دارویی در ایران وجود دارد و کشت میشوند.گیاهان دارویی خواص و فواید زیادی برای بدن دارند و از دیرباز مورد استفاده قرار میگرفتند.در گذشته شاید از هرکدام برای چند مورد خاص استفاده میشده ولی اکنون با پیشرفت علم فواید بیشماری از آن ها شناخته شده است و حتی روش های مصرف متنوع تر شده است.

خواص گیاهان دارویی:

البته که این صدها و هزاران گیاه دارویی هر کدام دارای انواع خواص منحصر به فرد و شگفت انگیز خود هستند.ممکن است یکی از آن ها منحصرا برای یک قسمت بدن یا یک بیماری به خصوص اثر گذار باشد یا یک نوع گیاه برای چندین قسمت بدن و چندین بیماری موثر و کارساز باشد.حتی این گیاهان را باهم ترکیب می کنند و با ترکیبی موثر از آن ها به درمان بیماری ها می پردازند.

مثلا اسطوخودوس به صورت روغن برای درمان استرس و بیخوابی مورد استفاده قرار میگیرد و به صورت دمنوش برای سرماخوردگی مورد بهره بری است.هر گیاهی به هر شکلی خواص و فواید خاص خود را برای بدن دارد و همچنین عوارض خاص خودش را هم دارد که باید در مصرف آن ها دقت کرد.

گیاهان دارویی در ایران:

در هر کشوری متناسب با آب و هوا، انواعی از گیاهان دارویی رشد می کنند و در ایران با توجه به نعمت چهار فصله بودن کشور، گنجینه ای ازانواع گیاهان دارویی با بسیاری از خواص را دارا می باشیم.

در مناطق شمالی و مرطوب ایران تعدادی از گیاهان رشد میکنند و در مناطق کویری و خشک هم تعدادی دیگر از گیاهان را داریم.خیلی از گیاهان هم هستند که در همه جور آب و هوایی سازگاری دارند.به هر حال در ایران به دلیل تنوع آب و هوایی تعداد بیشماری از گیاهان دارویی را کشت میدهیم و آن ها صادراتی نیستند.

گیاهان دارویی کوهی:

یکی از پر خواص ترین گیاهان دارویی مربوط به گیاهان دارویی کوهی است که والک و کنگر از جمله بهترین آن ها هستند.

گیاهان دارویی کوهی در ایران بسیار زیاد کشت میشود و وجود دارند، این گیاهان خواص خیلی زیاد و خاص خود را دارند و از جمله مهترین گیاهان دارویی محسوب میشوند.این گیاهان با آب و هوای کوهستان سازگار هستند و اگر به بهترین نحو در آنجا پرورش یابند، قطعا بهترین خواص خود را خواهند داشت.

گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی:

از بهترین استفاده هایی که میشه از گیاهان دارویی کرد، تقویت سیستم ایمنی بدن است که در واقع باعث محافظت از بدن و پیشگیری می شود که از جمله ی آن ها آویشن، پونه و نعناع هستند.

آویشن از بخاطر آنتی اکسیدانی که دارد، دارای خاصیت ضدالتهابی و ضدعفونی کننده است و بسیار برای سرماخوردگی مناسب است زیرا سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند و برای مبارزه با میکروب آماده میکند.

پونه و نعناع هم به همین صورت هم با میکروب مقابله میکنند، هم ضد التهاب هستند.

گیاهان دارویی و لاغری:

یکی از پرکاربردترین استفاده از گیاهان دارویی بهره بردن از آن ها به منظور لاغری بدن است.به دلیل کم خطر بودن، عوارض کم، اثرات طولانی تر و راهی سالم تر از مواد شیمیایی و مصنوعی خیلی مورد استقبال قرار گرفته است و امروزه مردم برای تجربه ای سالم تر به آن ها رو آورده اند.از جمله گیاهان موثر برای لاغری تخم کتان و چای سبز است.

برای لاغری نیاز است که حتما به همراه یک رژیم مکمل غذایی از ورزش استفاده کنیم.برای بهتر نتیجه دادن این برنامه میتوان از گیاهان دارویی زیادی استفاده کرد و بهره برد که باعث میشوند رژیم بهتر و موثرتر عمل کند.گیاهان دارویی شدیدا در مورد لاغری کمک کننده هستند.

آموزش گیاهان دارویی:

خانم دکتر صمیمی فام، دارای مدرک طب سنتی از مالزی از بهترین اساتید مربوط به طب سنتی هستند که در زمینه ی آشنایی با گیاهان دارویی در پیج اینستاگرامی و کانال تلگرامی خود اطلاعات بسیار جامعی در رابطه با گیاهان در اختیار کاربران  قرار می دهند.

برای آشنایی با خواص انواع گیاهان، شناخت مزاج و مصارف آن، میتوانید از کانال تلگرامی یا پیج اینستاگرام خانم دکتر صمیمی فام بهره ببرید.آموزش گیاهان دارویی باید مرحله به مرحله و از مبتدی تا پیشرفته انجام شود که در کلینیک اهورا، جزوء و فیلم های آموزشی بسیار خوبی برای این موضوع وجود دارد.

خرید گیاهان دارویی ارگانیک:

خانم دکتر صمیمی فام، در کلینیک خود علاوه بر برگزاری دوره های آنلاین و حضوری مربوط به آشنایی با گیاهان دارویی، از بهترین گیاهان دارویی و محصولات ارگانیک برای درمان بیماری ها استفاده میکنند و آن ها را در اختیار مراجعه کنندگان خود قرار میدهند.

مشترک شدن در خبرنامه

برای اطلاع از تازه های دنیای داروهای گیاهی در خبرنامه سایت مشترک شوید.